30.06.2017

Εξεταστέα ύλη ακαδ. έτους 2016-17 των μαθημάτων της Αναπλ. Καθηγήτριας Κίρκης Κεφαλέα

Μαθήματα: "Θρησκευτικά Θέματα Νεοελληνικής Λογοτεχνίας", "Μεθοδολογία Επιστημονικής Έρευνας" και Συγκριτική Θρησκευτική Λογοτεχνία

ΕΞΕΤΑΣΤΕΑ  ΥΛΗ  ΣΤΟ  ΜΑΘΗΜΑ

Α) «ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΑ  ΘΕΜΑΤΑ  ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗΣ  ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑΣ»

-          Όσοι έχουν επιλέξει το βιβλίο Οργή Θεού. Οι ελληνικές εκδοχές της «Ελεονώρας» του Μπύργκερ, θα διαβάσουν ολόκληρο το βιβλίο.

-          Όσοι έχουν επιλέξει το βιβλίο του Mario Vitti, Ιστορία της νεοελληνικής λογοτεχνίας, θα διαβάσουν τις σελίδες 386 έως 587.

ΕΠΙΣΗΣ: ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ, από τον Φάκελο Μαθήματος «Θρησκευτικά Θέματα Νεοελληνικής Λογοτεχνίας» (από το e-class), τα εξής κεφάλαια, ανεξάρτητα από την 1η ή τη 2η επιλογή:

1. Ευάγγελου Μόσχου, «Η μεταπολεμική μας ποίηση και το θρησκευτικό συναίσθημα» (σ. 24-26)
  2. Δημήτρης Ελευθεράκης, «Το θρησκευτικό στοιχείο στη μοντέρνα ελληνική ποίηση» (σ. 27-31)
  3. Λίνου Πολίτη, «Η θρησκευτικότητα του Σολωμού» (σ.32-40)
  4. Γ.Π. Σαββίδης, «Ήταν Χριστιανός ο Καβάφης;» (σ.53-55)

Η ίδια εξεταστέα ύλη ισχύει και για τους φοιτητές/φοιτήτριες που είναι επί πτυχίω.

Β)  «ΜΕΘΟΔΟΛΟΓΙΑ  ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗΣ  ΕΡΕΥΝΑΣ»:

-          Όσοι έχουν δηλώσει το βιβλίο του Δημήτρη Αγγελάτου, Η Άλφα Βήτα του Νεοελληνιστή, θα διαβάσουν τις σελίδες 19 έως 36, σ. 39 έως 53, σ. 277 έως 284, και σ. 287 έως 311.

-          Όσοι έχουν δηλώσει το βιβλίο του Αλέξη Πολίτη, Εγχειρίδιο του Νεοελληνιστή, θα διαβάσουν τις σελίδες σ. 23 έως 86 και σ. 103 έως 214.

Οι εξετάσεις θα διεξαχθούν προφορικά στο γραφείο της διδάσκουσας.

Γ) «ΣΥΓΚΡΙΤΙΚΗ  ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΗ  ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ»

-          Όσοι έχουν επιλέξει το βιβλίο Κραταιά ως Θάνατος Αγάπη: Το Άσμα Ασμάτων στη Νεοελληνική Λογοτεχνία, θα διαβάσουν τις σελίδες 13 έως 153 και 195 έως 296.

-          Όσοι έχουν επιλέξει το βιβλίο του Δημήτρη Κουκουλομμάτη, Το θείο στη νεοελληνική φιλολογία, θα διαβάσουν τις σελίδες 13 έως 221.

ΕΠΙΣΗΣ  ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ, ανεξάρτητα από την 1η ή 2η επιλογή:

Στον ακόλουθο σύνδεσμο: http://users.uoa.gr/~kkefalea (στα «έγγραφα» του e-class):

1)      Από το Μη μου Άπτου, τις σελ. 7 -20 και 49 -85 και

2)      Aπό τον Φάκελο Μαθήματος «Συγκριτική Θρησκευτική Λογοτεχνία» τις σελ. 77 – 82 και  95 - 116.

Η εξέταση του υποχρεωτικού μαθήματος «Συγκριτική Θρησκευτική Λογοτεχνία» θα γίνει γραπτώς.

Η Διδάσκουσα,

Κίρκη Κεφαλέα