ΣΥΝΕΔΡΙΑ

12ο ΔΙΕΘΝΕΣ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΟ ΣΥΝΕΔΡΙΟ ΓΙΑ ΤΗΝ «ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΛΙΜΑΤΙΚΗ ΑΛΛΑΓΗ»

Τετάρτη 09 Οκτωβρίου 2019

6thGreen Energy Investments Forum και 12ο Διεθνές Επιστημονικό Συνέδριο για την «Ενέργεια και την Κλιματική Αλλαγή»

Το Κέντρο Ενεργειακής Πολιτικής και Ανάπτυξης (ΚΕΠΑ) του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών με την διπλή ιδιότητα του ως συντονιστή του δικτύου BSEC – Green Energy Network και του αποκλειστικού κόμβου για τον 7ο στόχο της πρωτοβουλίας United Nations Academic Impact (UNAI Hub for SDG7) οργανώνει το 12ο Διεθνές Επιστημονικό Συνέδριο για την «Ενέργεια και την Κλιματική Αλλαγή» και το 6ο Green Energy Investments Forum.

Το συνέδριο τελεί υπό την Αιγίδα του Οργανισμού Οικονομικής Συνεργασίας των χωρών του Εύξεινου Πόντου (Black Sea Economic Cooperation - BSEC) και του United Nations Academic Impact (UNAI).  Θα πραγματοποιηθεί στην Αθήνα (Πολιτιστικό Κέντρο «Κωστής Παλαμάς» του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών) στις 9-11 Οκτωβρίου 2019.

Αποτελείται από τρία μέρη. Την πρώτη ημέρα διεξάγεται το 6ο “Green Energy Investments Forum”, υπό την προεδρεία του Αναπληρωτή Γεν. Γραμματέα του BSEC, Πρέσβη κου. Traian Chebeleu, με ομιλητές τον Υπουργό Ανάπτυξης και Επενδύσεων κ. Α. Γεωργιάδη, τον υφυπουργό Εξωτερικών κ. Κ. Φραγκογιάννη, τον επικεφαλής της πρωτοβουλίας United Nations Academic Impact, κ. Ramu Damodaran, τον Γενικό Γραμματέα του ΟΣΕΠ, πρέσβη κ. Μ. Χρηστίδη, τον Γενικό Γραμματέα της Κοινοβουλευτικής Ομάδας των χωρών του ΟΣΕΠ (Parliamentary BSEC), τον Περιφερειάρχη Αττικής κ. Γ. Πατούλη, τον Δήμαρχο Μοσχάτου-Ταύρου κ. Α. Ευθυμίου, τον Δήμαρχο Μουζακίου κ. Ε. Θεοφάνη, πρέσβεις, εκπροσώπους τραπεζών, επιμελητηρίων και εταιρειών.

Τη δεύτερη ημέρα θα παρουσιασθούν  επιστημονικές ανακοινώσεις από Αλβανία, Βουλγαρία, Ελλάδα, Ισπανία, Κύπρο, Λουξεμβούργο, Μαρόκο, Νορβηγία και Σερβία.

Η τρίτη ημέρα είναι αφιερωμένη σε παρουσιάσεις προσκλήσεων του Ορίζοντα 2020, υλοποιούμενων έργων, συζητήσεις για συνεργασίες και υποβολή προτάσεων στα πλαίσια υφιστάμενων διεθνών και ευρωπαϊκών χρηματοδοτικών προγραμμάτων (H2020, LIFE, Interreg κλπ).

Περισσότερες πληροφορίες για το πρόγραμμα, τους ομιλητές και τους όρους εγγραφής  διατίθενται στις ιστοσελίδες http://www.promitheasnet.kepa.uoa.gr και promitheasconference.wordpress.com/open-calls-deadlines/. Το συνέδριο διεξάγεται στην αγγλική γλώσσα. Συμμετοχή στο συνέδριο γίνεται μετά από εγγραφή.

Πρόγραμμα συνεδρίου

Αίτηση συμμετοχής