ΗΜΕΡΙΔΕΣ - ΣΕΜΙΝΑΡΙΑ

13ο ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ ΚΑΤΑΡΤΙΣΗΣ ΣΤΗΝ ΕΙΔΙΚΗ ΑΓΩΓΗ & ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΑΤΟΜΩΝ ΜΕ ΑΝΑΠΗΡΙΑ Η ΜΕ ΕΙΔΙΚΕΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΕΣ ΑΝΑΓΚΕΣ

13ο  ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ ΚΑΤΑΡΤΙΣΗΣ ΣΤΗΝ ΕΙΔΙΚΗ ΑΓΩΓΗ & ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ

ΑΤΟΜΩΝ ΜΕ ΑΝΑΠΗΡΙΑ Ή ΜΕ ΕΙΔΙΚΕΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΕΣ ΑΝΑΓΚΕΣ

(Βάσει του Νόμου 4589/2019, άρθρα 57,58,60)

«ΑΠΟ ΤΗ ΘΕΩΡΙΑ ΣΤΗΝ ΠΡΑΞΗ ΜΕ ΕΜΦΑΣΗ ΣΤΗΝ ΠΡΑΚΤΙΚΗ  ΕΞΑΣΚΗΣΗ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΣΧΕΔΙΑΣΜΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΩΝ ΠΑΡΕΜΒΑΣΗΣ & ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗΣ»

Διάρκεια: 510 ώρες - 7 μήνες

Ακαδημαϊκό έτος: 2021-2022

Επιστημονικά υπεύθυνη: Λωρέττα Θωμαΐδου, Καθηγήτρια Αναπτυξιακής Παιδιατρικής ΕΚΠΑ

Η έναρξη του 13ου Σεμιναρίου προγραμματίζεται για τον Σεπτέμβριο του 2021.

Τα μαθήματα θα έχετε τη δυνατότητα να τα παρακολουθείτε ασύγχρονα (ondemand).

Το Σεμινάριο ξεκινάει τον Σεπτέμβριο του 2021 και λήγει τον Μάιο του 2022 (7μηνη διάρκεια).

Οι αιτήσεις θα γίνονται δεκτές μέχρι τις 10 Σεπτεμβρίου 2021.

Το Σεμινάριο περιλαμβάνει:
♦ Θεωρητική Κατάρτιση βιωματικού χαρακτήρα (εκπαίδευση με Video, βιωματικές ασκήσεις, εκπαίδευση με νέες τεχνολογίες, ομάδες εργασίας με εποπτεία).
♦ Πρακτική εξάσκηση (προαιρετική) σε δημόσιους φορείς και σχολικές μονάδες (ΣΜΕΑΕ) Ειδικής και Γενικής Αγωγής Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης
♦ Σχεδιασμός Προγραμμάτων Παρέμβασης και Υποστήριξης με ειδική θεματολογία και σε Μελέτες Περίπτωσης με ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες και αναπηρία. Τα προγράμματα παρέμβασης και υποστήριξης αφορούν μελέτες περίπτωσης παιδιών με ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες όπως μαθησιακές δυσκολίες, δυσλεξία, συναισθηματικές, γνωστικές και κοινωνικές δυσκολίες.

Με βάση τον Νόμο Ειδικής Αγωγής 4589/2019, απονέμεται Πιστοποιητικό Κατάρτισης στην Ειδική Αγωγή και Εκπαίδευση Ατόμων με Αναπηρία ή με Ειδικές Εκπαιδευτικές Ανάγκες και χορηγούνται μονάδες ECVET για διεθνείς πιστοποιήσεις.

Το Σεμινάριο:

1. Έχει λάβει έγκριση από το Κέντρο Επιμόρφωσης και Διά Βίου Μάθησης (Κ.Ε.ΔΙ.ΒΙ.Μ.) του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών (αρ. πρωτ. 1819031404/14-05-2019).

2. Αναγνωρίζεται από το Υπουργείο Παιδείας και μοριοδοτεί με :

α. 2 μόρια τους εκπαιδευτικούς, μέλη Ε.Ε.Π. & Ε.Β.Π (Ειδικό Εκπαιδευτικό ή Βοηθητικό Προσωπικό) για ένταξη στους πίνακες της Ειδικής Αγωγής.

β. 0,5 μόριο τους υποψήφιους Διευθυντές και Υποδιευθυντές και στη διαδικασία επιλογής στελεχών εκπαίδευσης

γ. 10 μόρια για διορισμούς εκπαιδευτικών ΤΕ και ΔΕ

3. Χορηγεί 20,4 πιστωτικές μονάδες ECVET για διεθνείς πιστοποιήσεις.

Αρχικό κόστος Σεμιναρίου: 500 €

Τρόπος καταβολής διδάκτρων

Τα δίδακτρα θα καταβληθούν σε 3 δόσεις.

450 € (-10%) για εγγραφές έως 31/08/2021

475 € (-5% αν εμπίπτετε σε μία από τις παρακάτω κατηγορίες έκπτωσης)

Έκπτωση 5% για:

– Φοιτητές
– Εξόφληση του Σεμιναρίου απολύτου μετρητοίς

– Κατόχους κάρτας ανεργίας

– Άτομα με ειδικές ανάγκες

– Πολύτεκνους

Απευθύνεται σε εκπαιδευτικούς Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης, ειδικό εκπαιδευτικό & βοηθητικό προσωπικό, νηπιαγωγούς, βρεφονηπιοκόμους, ψυχολόγους, λογοθεραπευτές, εργοθεραπευτές, φοιτητές των αντίστοιχων ειδικοτήτων και άλλους ειδικούς που εμπλέκονται στην εκπαιδευτική διαδικασία.

Ενδεικτική θεματολογία: Μαθησιακές Δυσκολίες, Αυτισμός, Παράλληλη Στήριξη, Διαταραχή Ελλειμματικής Προσοχής με ή χωρίς Υπερκινητικότητα, Διαταραχές Συμπεριφοράς, Σεξουαλική Αγωγή, Νέες μορφές γονεϊκότητας, Προβλήματα Λόγου & Ομιλίας, Νοητική Υστέρηση, Πρώιμη Παρέμβαση, Κινητικές Αναπηρίες κ.ά.

ΕΚΠΤΩΣΗ 10% ΣΤΑ ΔΙΔΑΚΤΡΑ

ΓΙΑ ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΕΩΣ 31/08/2021

Οι αιτήσεις θα γίνονται δεκτές μέχρι τις 10 Σεπτεμβρίου 2021.

Πληροφορίες & Εγγραφές

www.developunit.gr

developmentalhealth@yahoo.com

Τηλ. :698 107 5577 (ώρες επικοινωνίας 10 π.μ. – 1 μ.μ.)