ΣΗΜΑΝΤΙΚΕΣ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ

ΑΠΩΛΕΙΑ ΖΑΧΑΡΙΑ ΣΙΑΦΛΕΚΗ

Ο Ζαχαρίας Σιαφλέκης, Καθηγητής Συγκριτικής Φιλολογίας και Θεωρίας της Λογοτεχνίας στο Τμήμα Φιλολογίας του Πανεπιστημίου Αθηνών, έφυγε αδόκητα από την ζωή στις 18 Απριλίου. Δάσκαλος και ερευνητής σε Πανεπιστήμια της Ελλάδας, της Κύπρου και της Γαλλίας πρόσφερε για δεκαετίες έργο
επιστημονικό που γονιμοποίησε τη σύγχρονη φιλολογική έρευνα και το θεωρητικό στοχασμό, όπως και πρωτότυπο λογοτεχνικό έργο. Ψυχή της Ελληνικής Εταιρείας Γενικής και Συγκριτικής Γραμματολογίας από την ίδρυσή της, και του διεθνούς εμβέλειας περιοδικού της, Σύγκριση/Comparaison, είχε καθοριστική συμβολή στην εδραίωση των συγκριτολογικών σπουδών στην Ελλάδα.

Η ζωή των μαθητών του και όσων συναδέλφων πανεπιστημιακών είχαν την τύχη να συνεργαστούν μαζί του, θα είναι από σήμερα φτωχότερη.