ΣΗΜΑΝΤΙΚΕΣ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ

ΔΙΑΘΡΗΣΚΕΙΑΚΟΣ ΔΙΑΛΟΓΟΣ - ΟΡΘΟΔΟΞΗ ΘΕΟΛΟΓΙΑ ΚΑΙ ΙΡΑΝΙΚΟ ΙΣΛΑΜ

Πραγματοποιήθηκε στην Τεχεράνη 20 και 21 Φεβρουαρίου 2017 ο 6ος Γύρος του διαλόγου μεταξύ του Διεθνούς Κέντρου για το Διαθρησκειακό Διάλογο του Ιράν και εκπροσώπων της Ελλαδικής Ορθόδοξης Εκκλησίας και Θεολογίας με κεντρικό θέμα: «Θρησκευτικός ορθολογισμός, λύση στην αντιμετώπιση της βίας και του εξτρεμισμού».

Ο διάλογος στράφηκε γύρω από πέντε κεντρικούς πυλώνες: 1) O ρόλος της Εκπαίδευσης και της οικογένειας στην αντιμετώπιση του εξτρεμισμού και της βίας, 2) Η συμβολή των θρησκευτικών ηγετών στην πρόληψη της βίας και του εξτρεμισμού, 3) Ο ρόλος της ορθολογικής προσέγγισης της θρησκείας στην αντιμετώπιση του εξτρεμισμού και της βίας, 4) Ορθολογισμός και μετριοπάθεια και 5) Ανθρωπότητα και κοινές αξίες, θρησκευτικά επιτεύγματα για έναν καλύτερο κόσμο.

Η ελληνική αντιπροσωπεία συναντήθηκε επίσης με Καθηγητές αφενός της Θεολογικής Σχολής του Πανεπιστημίου της Τεχεράνης και αφετέρου του ιδιωτικού Πανεπιστημίου των Θρησκειών της πόλης Κομ με βασικό ζητούμενο τη συνεργασία σε τομείς κοινού ενδιαφέροντος μέσω της ανταλλαγής Καθηγητών και ερευνητών.

Από την πλευρά της Θεολογικής Σχολής του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών μετείχαν ο Κοσμήτορας της Σχολής Καθηγητής της Κοινωνιολογίας της Θρησκείας και της Κοινωνικής Ηθικής Απόστολος Νικολαΐδης και ο Επίκουρος Καθηγητής της Ιστορίας των Θρησκευμάτων με ειδίκευση στο Ισλάμ Μιχαήλ Μαριόρας.

Ο 7ος Γύρος συμφωνήθηκε να πραγματοποιηθεί στην Ελλάδα το δεύτερο ήμισυ του 2018.

Από την Κοσμητεία της Θεολογικής Σχολής
του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών