ΓΕΝΙΚΕΣ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ

ΔΙΕΘΝΕΣ ΘΕΡΙΝΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ATHENS EU SUMMER SCHOOL

Το AthensEUSummerSchool είναι ένα αγγλόφωνο εντατικό διεπιστημονικό πρόγραμμα θερινών μαθημάτων, το οποίο διοργανώνεται από το Εργαστήριο Ευρωπαϊκής Ενοποίησης και Πολιτικής του Τμήματος Πολιτικής Επιστήμης και Δημοσίας Διοίκησης. Προσφέρει εμπεριστατωμένη γνώση και επιμόρφωση για θέματα ευρωπαϊκής πολιτικής και επιμέρους πολιτικών, καθώς και για τις προκλήσεις που η Ένωση αντιμετωπίζει στην μετά κρίση εποχή. Κάθε χρόνο, παραδίδονται περισσότερες από 10 διαλέξεις από έγκριτους και εγνωσμένου κύρους ακαδημαϊκούς και ερευνητές, ειδικούς στις ευρωπαϊκές υποθέσεις. Τουλάχιστον μία διάλεξη πραγματοποιείται από μια εξέχουσα προσωπικότητα των ευρωπαϊκών υποθέσεων, για να εξάψει το ενδιαφέρον των φοιτητών και να θέσει κύρια σημεία προβληματισμού. Στα τέσσερα συναπτά χρόνια διεξαγωγής του, το AthensEUSummerSchool έχει φιλοξενήσει περίπου 150 φοιτητές από ελληνικά και ξένα Πανεπιστήμια, τόσο εντός, όσο και εκτός Ευρώπης, από 25 διαφορετικές χώρες (Αυστρία, Αίγυπτος, Βέλγιο, Βουλγαρία, Γαλλία, Γερμανία, Γουινέα, Δανία, Ελλάδα, Ηνωμένο Βασίλειο, Ισπανία, Ιταλία, Κίνα, Μάλτα, Μοζαμβίκη, Μπουρούντι, Νέα Ζηλανδία, Ολλανδία, Ουκρανία, Πολωνία, Ρωσία, Σερβία, Σλοβακία, Τουρκία, Τσεχία).