ΔΙΑΚΡΙΣΕΙΣ

ΔΙΕΘΝΗΣ ΔΙΑΚΡΙΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΙΑΤΡΙΚΗ ΣΧΟΛΗ ΣΕ ΘΕΜΑΤΑ ΙΑΤΡΙΚΗΣ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗΣ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΩΝ

Διεθνής διάκριση για την Ιατρική Σχολή σε θέματα ιατρικής διαχείρισης καταστροφών

Από τις 15 έως τις 18 Μαΐου 2018, ο Καθηγητής Χειρουργικής Εμμανουήλ Πικουλής, Επιστημονικός Υπεύθυνος του ΠΜΣ "Διεθνής Ιατρική-Διαχείριση Κρίσεων Υγείας", συμμετείχε ως επίσημος καλεσμένος ομιλητής στο Διεθνές Συνέδριο που διοργανώθηκε για την 30ή επέτειο από την σύσταση του AMBROISE PARÉ INTERNATIONAL MILITARY SURGERY FORUM (APIMSF), στο Μπακού, Αζερμπαϊτζάν.

Το εν λόγω διεθνές φόρουμ αποτελεί έναν από τους παγκόσμια αναγνωρισμένου κύρους θεσμούς σε θέματα Στρατιωτικής Ιατρικής και Ιατρικής Διαχείρισης Καταστροφών και Κρίσεων με μέλη εξέχουσες προσωπικότητες της  επείγουσας χειρουργικής και χειρουργικής τραύματος από όλο τον κόσμο.

Ο Καθηγητής Ε. Πικουλής παρουσίασε την  μεθοδολογία και τα μέχρι σήμερα αποτελέσματα της βιωματικής εκπαίδευσης στην διαχείριση θυμάτων καταστροφών που έχει αναπτυχθεί και υλοποιείται στο πλαίσιο του  ΠΜΣ "Διεθνής Ιατρική-Διαχείριση Κρίσεων Υγείας"¨και βραβεύτηκε για το ακαδημαϊκό του αυτό έργο.

Σχετικά με το AMBROISE PARÉ INTERNATIONAL MILITARY SURGERY FORUM (APIMSF) μπορείτε να δείτε τους παρακάτω συνδέσμους