ΓΕΝΙΚΕΣ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ

ΕΚΔΗΜΙΑ Π. ΓΕΩΡΓΙΟΥ ΜΕΤΑΛΛΗΝΟΥ, ΟΜΟΤΙΜΟΥ ΚΑΘΗΓΗΤΗ ΚΑΙ Π. ΚΟΣΜΗΤΟΡΑ ΤΗΣ ΘΕΟΛΟΓΙΚΗΣ ΣΧΟΛΗΣ ΤΟΥ ΕΚΠΑ

ΨΗΦΙΣΜΑ ΤΗΣ ΚΟΣΜΗΤΕΙΑΣ ΤΗΣ ΘΕΟΛΟΓΙΚΗΣ ΣΧΟΛΗΣ ΤΟΥ Ε.Κ.Π.Α.
ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΚΔΗΜΙΑ ΤΟΥ π. ΓΕΩΡΓΙΟΥ ΜΕΤΑΛΛΗΝΟΥ

Η Θεολογική Σχολή, αλλά και το Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών, στέκονται με ευλάβεια, σεβασμό και ευγνωμοσύνη στη σορό του π. Γεωργίου Μεταλληνού, Ομότιμου Καθηγητή και πρώην Κοσμήτορά της, σπουδαίου
και εξαίρετου θεολόγου, εμβριθούς ιστορικού επιστήμονα, άξιου πρωτοπρεσβυτέρου της Ελλαδικής Εκκλησίας, διαπρύσιου ανά την Ελλάδα και την Ξένη κήρυκα και διακινητή της αληθείας και του αυθεντικού εκκλησιαστικού ήθους,  προπαντός δε φωτισμένου διδασκάλου πλείστων γενεών αποφοίτων της Σχολής.

Η εκδημία του π. Γεωργίου προκαλεί σε όλους μας θλίψη μεν για το κενό που αφήνει η φυσική απουσία του από τα θεολογικά δρώμενα, και μάλιστα σε καιρούς έντονων διεπιστημονικών και διεκκλησιαστικών διεργασιών,  χαρά δε γιατί προπέμπουμε έναν στεφανωμένο αγωνιστή της ορθόδοξης πίστης και της επιστήμης.

Διατηρούμε αιώνια τη μνήμη του στις καρδιές μας, ευχόμαστε δε να είναι μακαρία η οδός που οδηγεί στην Χώρα των Ζώντων.

Από την Κοσμητεία
της Θεολογικής Σχολής του Ε.Κ.Π.Α.

Σχετικό αρχείο