ΣΗΜΑΝΤΙΚΕΣ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΑΠΟ ΤΟ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΙΑΤΡΟΔΙΚΑΣΤΙΚΗΣ ΚΑΙ ΤΟΞΙΚΟΛΟΓΙΑΣ ΤΗΣ ΙΑΤΡΙΚΗΣ ΣΧΟΛΗΣ ΤΟΥ ΕΚΠΑ

27/7/2018

Ολοκληρώθηκαν στο Εργαστήριο Ιατροδικαστικής και Τοξικολογίας της Ιατρικής Σχολής του ΕΚΠΑ όλες οι νεκροτομές των σορών (86) και συνεχίζεται η εξέταση οστών για διερεύνηση, ενδεχομένως, περισσότερων ατόμων. Δυστυχώς, όμως, πριν από λίγο κατέληξε και άλλο άτομο.

• Αναγνωρισμένοι, μέχρι το βράδυ: 25
  • Τραυματίες σε νοσοκομεία: 48
  • Διασωληνωμένοι: 10 από τους 48
  • Παιδιά σε Κλινικές Παίδων: 2, ελαφρά

Παράλληλα, ενημερώνουμε ότι τις ιατροδικαστικές υπηρεσίες του ΕΚΠΑ επισκέφθηκε Γερμανική αντιπροσωπεία, τα μέλη της οποίας έμειναν έκπληκτοι με το δύσκολο έργο που ολοκληρώθηκε άψογα τόσο σύντομα, καθώς και, γενικότερα, με την ποιότητα των Υπηρεσιών του Πανεπιστημίου.

Αξίζει να σημειωθεί ότι όλο το προσωπικό, καθώς και οι αστυνομικοί, υπερβαίνουν το ωράριο και τις δυνάμεις τους και προσφέρουν αδιαλείπτως τις υπηρεσίες τους με σκοπό να εξυπηρετηθούν οι συγγενείς θυμάτων που μεταβαίνουν στον χώρο.