ΔΙΑΚΡΙΣΕΙΣ

ΕΠΙΛΟΓΗ ΜΕΛΟΥΣ ΔΕΠ ΤΗΣ ΝΟΜΙΚΗΣ ΣΧΟΛΗΣ ΩΣ ΜΕΛΟΥΣ ΟΜΑΔΑΣ ΕΜΠΕΙΡΟΓΝΩΜΟΝΩΝ ΤΗΣ ΕΥΡΩΠΑΪΚΗΣ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΥΘΥΝΗ ?

Tην 30/5/2018 η  καθηγήτρια Αστικού Δικαίου της Νομικής Σχολής του Πανεπιστημίου Αθηνών Ευγενία Δακορώνια επελέγη από την Ευρωπαϊκή Επιτροπή ως μέλος 16μελούς Ομάδας Εμπειρογνωμόνων για την ευθύνη και τις νέες τεχνολογίες (Expert Group on liability and new technologies in its New Technologies Formation) (λοιπά συμμετέχοντα μέλη: 1 από Αγγλία, 3 από Αυστρία, 1 από Γαλλία, 2 από Γερμανία, 1 από Δανία, 1 από Ιρλανδία, 1 από Ισπανία, 2 από Ιταλία, 2 από Πολωνία, 1 από Τσεχία). Η Ευρωπαϊκή Επιτροπή αποδίδει μεγάλη σημασία στο έργο αυτής της ομάδας, το οποίο θα διευθύνεται από τη Γενική Διεύθυνση Εσωτερικής Αγοράς, Βιομηχανίας, Επιχειρηματικότητας και Μικρομεσαίων Επιχειρήσεων, τη Γενική Διεύθυνση Επικοινωνιών, Δικτύων, Περιεχομένου και Τεχνολογίας και τη Γενική Διεύθυνση Δικαιοσύνης και Καταναλωτών (Directorate- General for Internal Market, Industry, Entrepreneurship and SMEs, the Directorate-General for Communications, Networks, Content and Technology and the Directorate-General for Justice and Consumers). Η ανακοίνωση της Επιτροπής «Τεχνητή Νοημοσύνη για την Ευρώπη» και το έγγραφο εργασίας των υπηρεσιών της Επιτροπής «Ευθύνη για τις αναδυόμενες ψηφιακές τεχνολογίες» αναφέρονται ειδικά στην εν λόγω ομάδα εμπειρογνωμόνων και στο μελλοντικό της έργο. Η επιτροπή θα συνεδριάζει μία φορά το μήνα στις Βρυξέλλες και αναμένεται να ολοκληρώσει το έργο της τον Ιούνιο του 2019. Η πρώτη συνεδρίαση της ομάδας εμπειρογνωμόνων πραγματοποιήθηκε στις Βρυξέλλες στις 26 και 27 Ιουνίου 2018.