ΓΕΝΙΚΕΣ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ

ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΤΗΣ ΠΡΕΣΒΕΙΡΑΣ ΤΗΣ ΣΛΟΒΑΚΙΑΣ Κ. IVETA HRICOVÁ ΚΑΙ ΤΟΥ ΠΡΕΣΒΗ ΤΗΣ ΒΡΑΖΙΛΙΑΣ Κ. CESÁRIO MELANTONIO NETO ΣΤΟ Ε.Κ.Π.Α.

Η Πρέσβειρα της Σλοβακίας κ. Iveta Hricová και ο Πρέσβης της Βραζιλίας κ. Cesário Melantonio Neto επισκέφθηκαν τη Δευτέρα 24 Απριλίου 2018 το Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών. Ο Πρύτανης του ΕΚΠΑ, καθηγητής Μ.-Α. Δημόπουλος,  συναντήθηκε, διαδοχικά, μαζί τους στο πλαίσιο της περαιτέρω ανάπτυξης των Διεθνών Σχέσεων του Ιδρύματος.

Οι δύο Πρέσβεις αναφέρθηκαν στο ενδιαφέρον των Κυβερνήσεων των χωρών τους για τη σύναψη συμφωνιών μεταξύ των Πανεπιστημίων των χωρών τους και του ΕΚΠΑ, την ανταλλαγή φοιτητών και την ανάληψη κοινών δράσεων.

Ο Πρύτανης είχε την ευκαιρία να παρουσιάσει συνοπτικά τις δραστηριότητες και τα προγράμματα του ΕΚΠΑ, τονίζοντας ιδιαίτερα τις δυνατότητες συνεργασίας στα εκπαιδευτικά και ερευνητικά θέματα, καθώς και σε ζητήματα καινοτομίας. Επίσης, έγινε επισκόπηση των ενεργών διμερών συμφωνιών συνεργασίας.

Στη λήξη των συναντήσεων συμφωνήθηκε ότι είναι προς όφελος των χωρών η προσέγγιση και η εδραίωση της συνεργασίας τους μέσω διμερών συμφωνιών συνεργασίας σε ζητήματα Εκπαίδευσης και Πολιτισμού.