ΔΙΑΚΡΙΣΕΙΣ

ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΣΤΗΝ 50η ΔΙΕΘΝΗ ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΧΗΜΕΙΑΣ (ΙCHO 2018)

Σημαντική η συμμετοχή του ΕΚΠΑ στην προετοιμασία.

Για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά η Ελλάδα διακρίθηκε στην Διεθνή Ολυμπιάδα Χημείας (IChO) (50icho.eu). Φέτος στην επετειακή 50η διοργάνωση, που έλαβε χώρα από 19 έως 30 Ιουλίου στην Τσεχία και την Σλοβακία, η Ελληνική αποστολή κατάφερε και κατέκτησε τρία (3) χάλκινα μετάλλια. Την Ολυμπιακή ομάδα απετέλεσαν οι μαθητές: Εμμανουήλ Κοκκίνης – Χάλκινο μετάλλιο (Γ Λυκείου-ΓΕΛ Α. Νικολάου –Κρήτη), Κων. Ντούνης (Γ Λυκείου-ΓΕΛ Κορωπίου), Αλέξανδρος Τερζόπουλος – Χάλκινο μετάλλιο (Γ Λυκείου-2ο ΓΕΛ Ωραιοκάστρου, για 2η συνεχόμενη χρονιά) και ΑΘανάσιος Φωκαίδης-Ψύλλας – Χάλκινο μετάλλιο (Β Λυκείου-ΓΕΛ Ευαγγελικής Σχολής Ν. Σμύρνης). Την αποστολή πλαισίωσαν ως επικεφαλής μέντορας ο Ν. Ψαρουδάκης (Επ. Καθηγητής, Τμ. Χημείας ΕΚΠΑ) και ως μέντορας ο Α. Χρονάκης (1ο ΕΠΑΛ Πετρούπολης).

Η διαδικασία επιλογής των μαθητών της Ολυμπιακής Ομάδας ήταν ένα «ταξίδι» που άρχισε με τον Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό Χημείας, που διοργανώνει κάθε χρόνο η Ένωση Ελλήνων Χημικών. Δώδεκα από τους 4875 μαθητές, που έλαβαν μέρος στον διαγωνισμό εκπαιδεύτηκαν εντατικά για 6 ημέρες. Η εκπαίδευση ήταν τόσο θεωρητική όσο και εργαστηριακή. Μετά την διενέργεια εξετάσεων επιλέχθηκαν οι 4 καλύτεροι, που αποτέλεσαν την Ολυμπιακή Ομάδα. Η εκπαίδευση συνεχίστηκε στον ίδιο εντατικό ρυθμό για 2 ακόμη εβδομάδες.

Η όλη διαδικασία της εκπαίδευσης έλαβε χώρα στις εγκαταστάσεις του Τμ. Χημείας του ΕΚΠΑ, κυρίως στα Εργαστήρια της Ανόργανης και Οργανικής Χημείας, από μέλη του Τμήματος Χημείας, με στόχο την κάλυψη της ανεπαρκούς χημική εκπαίδευσης που λαμβάνουν οι μαθητές στα σχολεία της χώρας μας.

Η συμβολή του Τμήματος Χημείας του ΕΚΠΑ, στην ιδιαίτερα σημαντική αυτή διάκριση, ήταν καθοριστική αν αναλογιστούμε ότι έλαβαν μέρος 300 μαθητές/τριες από 76 χώρες και η ύλη που εξετάστηκαν ήταν πανεπιστημιακού επιπέδου.

www.eex.gr