ΓΕΝΙΚΕΣ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ

Η ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΗ ΣΧΟΛΗ ΤΟΥ ΕΚΠΑ ΓΙΟΡΤΑΣΕ ΤΗΝ ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΠΟΙΗΣΗΣ

"Η ΠΟΙΗΤΙΚΗ ΓΕΝΙΑ ΤΟΥ 1970"

Πραγματοποιήθηκε με μεγάλη επιτυχία η εκδήλωση με τίτλο Η ΠΟΙΗΤΙΚΗ ΓΕΝΙΑ ΤΟΥ 1970. Δώδεκα ποιητές και ποιήτριες διαβάζουν ποιήματά τους, που διοργανώθηκε από την Κοσμητεία της Φιλοσοφικής Σχολής του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών για να τιμηθεί η εφετινή Παγκόσμια Ημέρα Ποίησης, εχθές Τετάρτη, 21 Μαρτίου 2018, στο Αμφιθέατρο Aula του κτηρίου της Φιλοσοφικής Σχολής, στην Πανεπιστημιούπολη Ζωγράφου.

Πλήθος  εκατοντάδων φοιτητών και φοιτητριών της Φιλοσοφικής Σχολής, Καθηγητών και μελών της πανεπιστημιακής κοινότητας, αλλά και εξωπανεπιστημιακό κοινό είχαν την ευκαιρία να δουν από κοντά τους καταξιωμένους εκπροσώπους της Γενιάς του 1970, συγκεκριμένα τις ποιήτριες και τους ποιητές Νάσο Βαγενά, Ηλία Γκρή, Γιάννη Ευσταθιάδη, Πάνο Κυπαρίσση, Γιώργο Μαρκόπουλο, Παυλίνα Παμπούδη, Αθηνά Παπαδάκη, Μανόλη Πρατικάκη, Αντώνη Φωστιέρη, Γιώργο Χουλιάρα, Δήμητρα Χριστοδούλου, Γιώργο Χρονά, και να τους ακούσουν να διαβάζουν ποιήματά τους.

Ο Αναπληρωτής Πρύτανη Ακαδημαϊκών Υποθέσεων και Διεθνών Σχέσεων Ε.Κ.Π.Α., Καθηγητής Κωνσταντίνος Μπουραζέλης, η Κοσμήτωρ της Φιλοσοφικής Σχολής Ε.Κ.Π.Α., Καθηγήτρια Ελένη Καραμαλέγκου και ο Κοσμήτωρ της Σχολής Οικονομικών και Πολιτικών Επιστημών  Ε.Κ.Π.Α., Καθηγητής Μιχάλης Σπουρδαλάκης τόνισαν τη σημασία και τη συμβολική αξία της παρουσίας των ποιητών στην εκδήλωση.

Στην εισαγωγική του ομιλία, ο Καθηγητής Νεοελληνικής Φιλολογίας Ευριπίδης Γαραντούδης ανέδειξε τα χαρακτηριστικά της ποιητικής Γενιάς του 1970 και τη σημαντική συμβολή της στην εξέλιξη των ελληνικών γραμμάτων.

Ύστερα από την απαγγελία των 12 ποιητών και ποιητριών, στο μουσικό μέρος της εκδήλωσης, ο Χρήστος-Δαυίδ Νταούλας, απόφοιτος του Τμήματος Μουσικών Σπουδών της Φιλοσοφικής Σχολής (πιάνο) και η Αναστασία Καπετανάκη, τελειόφοιτη του Τμήματος Μουσικών Σπουδών της Φιλοσοφικής Σχολής (φωνή) απέδωσαν εξαιρετικά, με ένταση και εκφραστικότητα, επτά μελοποιημένα ποιήματα ποιητών της Γενιάς του 1970.

Η παρουσίαση από τον δημοσιογράφο και συγγραφέα Γιάννη Ν. Μπασκόζο προσέδωσε στην εκδήλωση μια ιδιαίτερα ευχάριστη χροιά. Ορισμένα από τα πρόσωπα που συμμετείχαν ενεργά στην εκδήλωση, αλλά και πολλοί από τους παρευρισκόμενους εξέφρασαν την ευχή η εκδήλωση αυτή να θεσμοθετηθεί, να γίνεται κάθε χρόνο την παγκόσμια ημέρα ποίησης, έτσι ώστε το Πανεπιστήμιο και ειδικότερα η Φιλοσοφική Σχολή του Ε.Κ.Π.Α. να συνδέονται συχνότερα και στενότερα με την ελληνική ζωντανή λογοτεχνική σκηνή.

• <p>Ημέρα ποίησης 1</p>

Ημέρα ποίησης 1