ΓΕΝΙΚΕΣ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ

Η ΙΑΤΡΙΚΗ ΣΧΟΛΗ ΤΟΥ ΕΚΠΑ ΕΙΧΕ ΤΗΝ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΕΠΙΜΕΛΕΙΑ ΔΙΑΚΛΑΔΙΚΗΣ ΑΣΚΗΣΗΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΣΕΙΣΜΟ ΣΤΟ ΝΑΥΠΛΙΟ

Ο Δήμος Ναυπλιέων  και το  Δημόσιο Ινστιτούτο Επαγγελματικής Κατάρτισης Ναυπλίου συνδιοργάνωσαν με επιτυχία το Σάββατο, 10 Μαρτίου 2018, άσκηση προσομοίωσης εκκένωσης σχολικής μονάδας μετά από σεισμό και παροχής ιατρικής – προνοσοκομειακής φροντίδας. Το σενάριο προέβλεπε κατάρρευση κτιρίου μετά από σεισμό με πυρκαγιά και τραυματίες, απεγκλωβισμό ατόμων από το σχολείο από ομάδες διάσωσης και παροχή ιατρικής – προνοσοκομειακής βοήθειας.

Την επιστημονική επιμέλεια της άσκησης προσομοίωσης είχε  το Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών της Ιατρικής Σχολής του ΕΚΠΑ “Διεθνής Ιατρική – Διαχείριση Κρίσεων Υγείας” με επιστημονικό υπεύθυνο τον Καθηγητή  Χειρουργικής κ. Εμμανουήλ Πικουλή.

Συμμετείχαν περισσότεροι από 120 εκπαιδευόμενοι και εκπρόσωποι από το Πυροσβεστικό Σώμα Αργολίδας, την Αστυνομία, το ΕΚΑΒ, την Ελληνική Ομάδα Διάσωσης Παράρτημα Αργολίδας και το Γραφείο Πολιτικής Προστασίας του Δήμου Ναυπλιέων.

Φωτογραφικό υλικό από την άσκηση στον σύνδεσμο >>> https://www.youtube.com/watch?v=9MWoP9taF-4