ΓΕΝΙΚΕΣ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ

Η ΟΜΑΔΑ ΤΗΣ ΝΟΜΙΚΗΣ ΣΧΟΛΗΣ 3η ΜΕΤΑΞΥ 23 ΕΥΡΩΠΑΪΚΩΝ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΩΝ ΓΙΑ ΤΟ 2021 ΣΤΟΝ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟ ΕΙΚΟΝΙΚΗΣ ΔΙΚΗΣ (MANFRED LACHS SPACE LAW MOOT COURT COMPETITION)

Η ομάδα της Νομικής Σχολής Αθηνών, η οποία εκπροσώπησε την Ελλάδα στον Ευρωπαϊκό Περιφερειακό Γύρο του Διεθνούς Διαγωνισμού Εικονικής Δίκης στο Δίκαιο του Διαστήματος «Manfred Lachs Space Law Moot Court Competition» (2021 European Rounds), ο οποίος έλαβε χώρα από 31.5.2021 έως 4.6.2021 εξ αποστάσεως λόγω της πανδημίας του COVID-19 (τα αποτελέσματα ωστόσο έγιναν επισήμως γνωστά μόλις πριν λίγες ημέρες), έφτασε στα ημιτελικά του διαγωνισμού και, τελικά, κατετάγη τρίτη (3η) μεταξύ 23 Ευρωπαϊκών πανεπιστημίων για το 2021, ενώ παράλληλα είχε τα δεύτερα (2α) καλύτερα γραπτά υπομνήματα (memorials)!

Ο εν λόγω διαγωνισμός εικονικής δίκης (Manfred Lachs Space Law Moot Court Competition) διοργανώνεται, σε ετήσια βάση, από το International Institute of Space Law και, σε Ευρωπαϊκό επίπεδο, από το European Centre of Space Law (ECSL). Η προς κρίση υπόθεση της φετινής χρονιάς προσέγγιζε εξαιρετικά ενδιαφέροντα νομικά ζητήματα σχετικά με μεγα-συστοιχίες δορυφόρων, αυτόνομα διαστημικά συστήματα (και τη σημασία τους για την πρόληψη συγκρούσεων σε τροχιά), καθώς και εφαρμογές της θεμελιώδους αρχής της ελευθερίας διαστημικής έρευνας στο διάστημα. Η υπόθεση είναι διαθέσιμη στον ιστότοπο: https://www.mootcourt.iislweb.space/

Aπό το 2011, η Νομική Σχολή Αθηνών έχει συμμετάσχει στον εν λόγω διαγωνισμό δέκα (10) φορές (με την εξαίρεση του διαγωνισμού του 2018, όταν ο ακαδημαϊκός υπεύθυνος της ομάδας, Επίκουρος Καθηγητής Γιώργος Κυριακόπουλος, ήταν ένας από τους δύο συγγραφείς της υπόθεσης εκείνης της χρονιάς και κατά συνέπεια, για λόγους δεοντολογίας, δεν μπορούσε να υπάρξει συμμετοχή της Σχολής), με συνεχείς υψηλότατες διακρίσεις που την κατατάσσουν, με διαφορά, στην πρώτη θέση στην Ευρώπη, για τη συγκεκριμένη χρονική περίοδο, αφού έχει επιτύχει τα εξής, επί δέκα (10) συμμετοχών:
- Συμμετοχή στην ημιτελική φάση του Ευρωπαϊκού Γύρου, εννέα (9) φορές,
- Συμμετοχή σε πέντε (5) τελικούς του Ευρωπαϊκού Γύρου,
- Πρωταθλήτρια Ευρώπης, τέσσερις (4) φορές, τις τρεις (3) συνεχόμενες (2015,
2016, 2017)
- Μια (1) δεύτερη θέση (2011)
- Τέσσερις (4) τρίτες θέσεις (2013, 2019, 2020, 2021)

Παράλληλα, η Νομική Σχολή Αθηνών κατέχει, συγκριτικά για την ίδια περίοδο, την πρώτη θέση στον κόσμο, αφού, από το 2011:
- Έχει λάβει μέρος τέσσερις (4) φορές στον Παγκόσμιο Τελικό Γύρο,
- Έχει ανακηρυχθεί μια (1) φορά Παγκόσμια Πρωταθλήτρια,
- Έχει καταλάβει δύο (2) φορές τη δεύτερη θέση στον Κόσμο.

Πρέπει να σημειωθεί ότι οι εν λόγω επιδόσεις, στο σύνολό τους, για το παραπάνω χρονικό διάστημα (2011-2021), τόσο σε ευρωπαϊκό όσο και σε παγκόσμιο επίπεδο, δεν έχουν επιτευχθεί από κανένα άλλο πανεπιστήμιο κατά την ως άνω περίοδο.

Κατά τη φετινή χρονιά, την ομάδα απετέλεσαν οι προπτυχιακές φοιτήτριες: Δάφνη Κωνσταντίνα Πολιτικού, Ίρις-Σταυρούλα Ιορδανίδου και Μαρία-Αγγελική Γερασίμου, υπό την επίβλεψη και καθοδήγηση του Επίκουρου Καθηγητή της Νομικής Σχολής Αθηνών Γ. Κυριακόπουλου, με τη συνεπικουρία, στην προετοιμασία της ομάδας, της προπτυχιακής φοιτήτριας Νικολίας Γιαννακού, η οποία υπήρξε μέλος της ομάδας του 2019.

Θα πρέπει να σημειωθεί ότι οι Ελληνίδες φοιτήτριες έλαβαν εξαιρετικά σχόλια για την επίδοσή τους από τους βαθμολογητές των γραπτών υπομνημάτων και τους κριτές δικαστές στην προφορική διαδικασία («Εxcellent understanding of Public International Law, Space Law and their legal principles», «Ιmpressive table of authorities and outstanding use of authorities», «Admirable legal reasoning and analysis of the questions at stake», «Original thinking», κ.ά.) ενώ ιδιαίτερη εντύπωση προκάλεσε το εύρος και η ανθεκτικότητα των νομικών τους ισχυρισμών αλλά και η εις βάθος γνώση του διεθνούς δικαίου και του δικαίου του διαστήματος.

Η υψηλή αυτή διάκριση της Νομικής Σχολής Αθηνών, η οποία συνεχίζει μια διαχρονική παρουσία στο υψηλότερο επίπεδο του εν λόγω διαγωνισμού εικονικής δίκης (ο οποίος αποτελεί εξαιρετικά επίπονη ακαδημαϊκή διαδικασία, με απαιτήσεις εξαντλητικής μελέτης και εμβάθυνσης τόσο στο δημόσιο διεθνές δίκαιο όσο και στο δίκαιο του διαστήματος), και, μάλιστα, υπό τις ιδιαίτερα δύσκολες συνθήκες της πανδημίας, επιβεβαιώνει το εξαιρετικό δυναμικό της Νομικής Σχολής Αθηνών (όλες οι παραπάνω διακρίσεις έχουν κατακτηθεί από διαφορετικές, κάθε χρόνο, ομάδες φοιτητών), το πάθος των φοιτητών και φοιτητριών της Νομικής για έρευνα και μάθηση, καθώς και την ιδιαίτερα υψηλή συγκριτική θέση στην οποία βρίσκονται μεταξύ των συναδέλφων τους ανά τον κόσμο.