ΓΕΝΙΚΕΣ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ

ΗΜΕΡΙΔΑ ΜΕ ΘΕΜΑ “ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΩΝ ΔΕΔΟΜΕΝΩΝ ΣΤΗΝ ΕΡΕΥΝΑ”

Την 20 Ιουνίου 2018 η Εθνική Επιτροπή Βιοηθικής πραγματοποίησε ημερίδα με θέμα “Προστασία Προσωπικών Δεδομένων στην Έρευνα”, στο Αμφιθέατρο «Ι. Δρακόπουλος» του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών (ΕΚΠΑ). Η Εθνική Επιτροπή Βιοηθικής οργάνωσε την ημερίδα μετά την πρωτοβουλία της να εκδώσει σχετική γνώμη για τα μεγάλα δεδομένα υγείας προκειμένου να συζητηθούν δημόσια τα ειδικότερα ζητήματα που θέτει ο νέος ευρωπαϊκός Γενικός Κανονισμός για την Προστασία Δεδομένων (ΓΚΠΔ) για την χρήση ευαίσθητων προσωπικών δεδομένων στην έρευνα. Στην εκδήλωση υπήρχε μεγάλη συμμετοχή από Πανεπιστημιακούς, Ερευνητές, επαγγελματίες υγείας αλλά και σπουδαστές διαφόρων Σχολών, οι οποίοι παρακολούθησαν με ενδιαφέρον τις εισηγήσεις και συνέβαλαν με τις ερωτήσεις τους στην θέση ερωτημάτων και την αναζήτηση απαντήσεων.

Η Πρόεδρος της Επιτροπής κ. Ε. Ρεθυμιωτάκη, καλωσόρισε τους προσκεκλημένους και τους/τις συμμετέχοντες/ουσες, ενώ στη συνέχεια χαιρετισμούς απεύθυναν ο κ. Μ.-Α. Δημόπουλος, Πρύτανης του ΕΚΠΑ και Καθηγητής της Ιατρικής Σχολής, και η κ. Μ. Κυπριανίδου, Γενική Γραμματέας Έρευνας και Τεχνολογίας. Την εκδήλωση τίμησε με την παρουσία της και η κ. Άννα Ψαρούδα-Μπενάκη, πρώην Πρόεδρος της Βουλής και Ακαδημαϊκός.

Η 1η Συνεδρία πραγματοποιήθηκε υπό την Προεδρεία του κ. Ν. Ανάγνου, Ομ. Καθηγητή του ΕΚΠΑ, Διευθυντή του Εργαστηρίου Κυτταρικής και Γονιδιακής Θεραπείας του Ιδρύματος Ιατροβιολογικών Ερευνών της Ακαδημίας Αθηνών και Μέλους της Εθνικής Επιτροπής Βιοηθικής, και του κ. Χ. Σαββάκη, Ομ. Καθηγητή του Πανεπιστημίου Κρήτης και Μέλους της Εθνικής Επιτροπής Βιοηθικής. Αρχικά, η Dr. Albena Kuyumdzhieva, Programme Manager-Research/Ethics Review της Ευρωπαϊκής Επιτροπής, παρουσίασε τις αλλαγές που επιφέρει ο ΓΚΠΔ στην Ηθική αξιολόγηση ερευνητικών προγραμμάτων, κάνοντας ιδιαίτερη αναφορά στις υποχρεώσεις του υπεύθυνου επεξεργασίας και την αρχή της ελαχιστοποίησης. Ακολούθησε η κ. Λ. Μήτρου, Καθηγήτρια του Πανεπιστημίου Αιγαίου που παρουσίασε την προοπτική της εφαρμογής του ΓΚΠΔ στην έρευνα και τμήματα του προσχεδίου του ελληνικού Νόμου.

Η 2η Συνεδρία πραγματοποιήθηκε υπό την Προεδρεία του κ. Ε. Καναβάκη, Ομ. Καθηγητή του ΕΚΠΑ, Μέλους της Εθνικής Αρχής για την Ιατρικώς Υποβοηθούμενη Αναπαραγωγή και Μέλους της Εθνικής Επιτροπής Βιοηθικής. Η εισήγηση του κ. Χ. Σαββάκη αφορούσε τις επιπτώσεις του ΓΚΠΔ στη βιοϊατρική έρευνα και τη χρήση του βιολογικού υλικού ως φορέα προσωπικών δεδομένων. Ακολούθησε ο κ. Θ. Kωλέττης, Καθηγητής του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων και  Πρόεδρος της Εθνικής Επιτροπής Δεοντολογίας για τις Κλινικές Μελέτες του ΕΟΦ, ο οποίος παρουσίαση την οπτική της χρήσης προσωπικών δεδομένων στο πλαίσιο των κλινικών δοκιμών.

Στη συνέχεια τον λόγο έλαβε ο κ. Δ. Ζωγραφόπουλος, Νομικός Σύμβουλος και Υπεύθυνος Προστασίας Δεδομένων του Υπουργείου Υγείας. Τέλος, ο Δρ. Τ. Βιδάλης, Επιστημονικός Συνεργάτης της Εθνικής Επιτροπής Βιοηθικής σχολίασε τα κύρια σημεία των εισηγήσεων και παρουσίασε τα συμπεράσματα της ημερίδας.