ΓΕΝΙΚΕΣ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ

ΜΗΝΥΜΑ ΤΟΥ ΠΡΥΤΑΝΙΚΟΥ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟΥ ΤΟΥ ΕΚΠΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΕΤΕΙΟ ΤΗΣ 25HΣ ΜΑΡΤΙΟΥ

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΤΟΥ ΠΡΥΤΑΝΙΚΟΥ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟΥ

Από την Ίδρυσή του το 1837, το Πανεπιστήμιο Αθηνών παραδοσιακά τιμά, με κάθε επισημότητα και έντονους συμβολισμούς, την έναρξη του αγώνα της Εθνικής μας Παλιγγενεσίας. Τιμά τις θυσίες των προγόνων μας και τον αγώνα τους για την απόκτηση και διασφάλιση της ελευθερίας του έθνους.

Η Ελληνική Επανάσταση υπήρξε, όμως, και ένα καθοριστικής σημασίας γεγονός μετά τις γενικότερες εξελίξεις της εποχής και τη διεθνή καταστολή των φιλελεύθερων κινημάτων. Το ξέσπασμά της λειτούργησε ως μια μοναδική υπόμνηση της αξίας του αγώνα για την ελευθερία και συνέβαλε καίρια στην αναβίωση και τη διάχυση των δημοκρατικών ιδεών σε όλο τον κόσμο. Η Ελλάδα αποτέλεσε το πρώτο σύγχρονο εθνικό κράτος, στη Νοτιοανατολική Ευρώπη και την Ανατολική Μεσόγειο, το οποίο επηρέασε αποφασιστικά  τα επαναστατικά και ιδεολογικά κινήματα που εκδηλώθηκαν μεταξύ των λαών της περιοχής.

Η 25η Μαρτίου του 1821 υπήρξε μια κορυφαία στιγμή για το Έθνος μας και συνεχίζει να λειτουργεί ως μια αστείρευτη «πηγή» σήμερα, που μας εμπνέει, μας καθοδηγεί και μας εμψυχώνει, καθώς είναι λίγες οι στιγμές στην πορεία ενός Έθνους όπου η ιστορία του, οι παραδόσεις του, οι αγωνίες των πολιτών για την Ελευθερία και η ευθύνη του Πατριωτικού Καθήκοντος, συμπυκνώνονται με ομοψυχία σε μια προσπάθεια που τελικά καταφέρνει να αλλάξει την ιστορική του μοίρα.

Αναμφίβολα, όμως, η 25η Μαρτίου 1821 εκτός από μια ηρωική στιγμή ήταν, σε μεγάλο βαθμό, αποτέλεσμα ενός άλλου σημαντικού αγώνα που προηγήθηκε και στηρίχθηκε πάνω από όλα στην Παιδεία. Ο μεγάλος ξεσηκωμός, ακριβώς λόγω της Παιδείας, δεν ήταν απλώς μια αντίδραση, αλλά ο υπαρξιακός αγώνας μιας συγκροτημένης, συλλογικής διεκδίκησης θεμελιωδών  ανθρώπινων δικαιωμάτων.

Σήμερα, για εμάς στο Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών, το αρχαιότερο Δημόσιο Πανεπιστήμιο της χώρας, ύψιστο εθνικό χρέος  παραμένει πάντα η ενίσχυση και βελτίωση της Παιδείας, η οποία σε κάθε εποχή, ακόμα και στις πιο δύσκολες στιγμές, αποτελεί εχέγγυο αφύπνισης και στήριγμα υψηλών αξιών, καθώς και παράγοντα σταθερότητας και ασφαλές έρεισμα κάθε ευνομούμενης Πολιτείας.

Χρόνια Πολλά!