ΗΜΕΡΙΔΕΣ - ΣΕΜΙΝΑΡΙΑ

ΜΟΥΣΕΙΑ ΚΑΙ (ΔΙΑ) ΔΙΚΤΥΑ. ΝΕΕΣ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΕΙΣ, ΝΕΟ ΚΟΙΝΟ

Τετάρτη 30 Μαΐου 2018
Μουσεία και (δια) δίκτυα. Νέες προσεγγίσεις, νέο κοινό

Τα Μουσεία κατέχουν σήμερα κομβικό ρόλο στις σχέσεις που δημιουργούνται μέσω του διαδικτύου, ενώ παράλληλα αποτελούν το επίκεντρο πολλών και διαφορετικών κοινωνικών δικτύων. Η συνεχής διεύρυνση του κοινού απαιτεί στις μέρες μας ενισχυμένη διασύνδεση των μουσείων μεταξύ τους με πολλαπλές πολιτιστικές δράσεις και συνέργειες. Επίσης, απαιτούνται νέες προσεγγίσεις για τη διάδοση της μουσειακής εμπειρίας στα κοινωνικά δίκτυα στην ψηφιακή τους κυρίως μορφή.

Το Διεθνές Συμβούλιο Μουσείων (ICOM) έχει επιλέξει για τον φετινό εορτασμό της Διεθνούς Ημέρας Μουσείων το θέμα «Μουσεία και (δια) δίκτυα. Νέες προσεγγίσεις, νέο κοινό».

Το Μουσείο Ιστορίας του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστήμιου Αθηνών στο πλαίσιο του εορτασμού της Διεθνούς Ημέρας Μουσείων διοργανώνει ημερίδα την Τετάρτη 30 Μαΐου 2018 και ώρα 18:30 με βασικό σκοπό την ανάπτυξη του επιστημονικού διαλόγου για την δημιουργία συνεργείων στο σύγχρονο μουσειακό περιβάλλον. Οι ψηφιακές εφαρμογές στα μουσεία, η διεπιστημονικότητα στην διαχείριση του πανεπιστημιακού πλούτου και η εκ νέου δημιουργία του «αφηγήματος» των μουσειακών εκθεμάτων αποτελούν την πρόκληση για την αναζήτηση νέων μεθόδων στην υλοποίηση ψηφιακών προϊόντων. Το Μουσείο θα παραμείνει ανοικτό έως τις 22:30 για να έχει τη δυνατότητα το κοινό να χρησιμοποιήσει τις ψηφιακές εφαρμογές του που τίθενται σε λειτουργία.

Είσοδος ελεύθερη

Πρόγραμμα εκδήλωσης:

18:30 Καλωσόρισμα από τον κο Ευάγγελο Παπούλια, Προϊστάμενο του Τμήματος Μουσείων

και Ιστορικών Αρχείων του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών

18:40 Χαιρετισμός από τον καθηγητή κο Κωνσταντίνο Μπουραζέλη, Aντιπρύτανη Aκαδημαϊκών Υποθέσεων και Διεθνών Σχέσεων του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών

18:50 Χαιρετισμός από την κα Τέτη Χατζηνικολάου, Πρόεδρο του Ελληνικού Τμήματος του ICOM

19:00 "Η διαδραστική αφήγηση στο Μουσείο - οι τεχνολογικές προκλήσεις",  κος Ιωάννης Ιωαννίδης, Καθηγητής του Τμήματος Πληροφορικής και  Τηλεπικοινωνιών του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών

19:15 “Ενισχύοντας τις επικοινωνιακές δυνατότητες του Μουσείου μέσω ψηφιακών περιβαλλόντων εμβύθισης” , κος Δημήτρης Χαρίτος, Αναπληρωτής Καθηγητής του Τμήματος Επικοινωνίας & Μέσων Μαζικής Ενημέρωσης του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών

19:30 "Η διαδραστική αφήγηση στο Μουσείο – ψηφιακές διαδρομές ιστορίας και τέχνης, Μουσείο Ιστορίας του Πανεπιστημίου Αθηνών", κα Φαίη Τσίτου (επιμελήτρια/μουσειοπαιδαγωγός, Μουσείο Ιστορίας Πανεπιστημίου Αθηνών)

19:45 «Περπατώντας δωμάτιο-δωμάτιο με μέσο την εικονογράφηση», κος Πέτρος Χριστούλιας (εικονογράφος/δημιουργός κόμικς)