EΚΔΗΛΩΣΕΙΣ

«ΜΟΥΣΙΚΕΣ ΣΤΙΣ ΑΚΡΕΣ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΣΜΟΥ»

Πέμπτη 21 Ιουνίου 2018 ΜΟΥΣΕΙΟ ΙΣΤΟΡΙΑΣ, ΕΚΠΑ
«Μουσικές στις Άκρες του Ελληνισμού»

Συμμετέχοντας στις εκδηλώσεις για την «Ευρωπαϊκή Γιορτή της Μουσικής 2018», το Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών διοργανώνει την Πέμπτη 21 Ιουνίου 2018 και ώρα 21:00 στο Μουσείο Ιστορίας του Πανεπιστημίου Αθηνών (Θόλου 5, Πλάκα) συναυλία με θέμα «Μουσικές στις Άκρες του Ελληνισμού».

Η συναυλία περιλαμβάνει παραδοσιακούς σκοπούς και τραγούδια από την Ήπειρο, Μακεδονία, Θράκη, Πόλη και Προποντίδα, Πόντο, Μικρά Ασία, Καππαδοκία, Κύπρο και Ελληνόφωνα Χωριά της Κάτω Ιταλίας.

Παίζουν και τραγουδούν μεταπτυχιακοί φοιτητές του Προγράμματος Μεταπτυχιακών Σπουδών «Εκτέλεση και Ερμηνεία της Παραδοσιακής Μουσικής» του Τμήματος Μουσικών Σπουδών της Φιλοσοφικής Σχολής του ΕΚΠΑ, με την επιμέλεια του Συγκροτήματος ΤΑΚΙΜ και του καθηγητή Λάμπρου Λιάβα.

Με τη συναυλία αυτή ολοκληρώνεται ο διετής κύκλος του Μεταπτυχιακού Προγράμματος, που επικεντρώθηκε στο παραδοσιακό τραγούδι (διδασκαλία: Κατερίνα Παπαδοπούλου), τα παραδοσιακά κρουστά (διδασκαλία: Βαγγέλης Καρύπης), το ούτι (διδασκαλία: Θωμάς Κωνσταντίνου) και το κανονάκι (διδασκαλία: Πάνος Δημητρακόπουλος), ενώ συνεχίζεται με το λαϊκό κλαρίνο (διδασκαλία: Αλέξανδρος Αρκαδόπουλος) και το λαϊκό βιολί (διδασκαλία: Γιώργος Μαρινάκης).

Το μάθημα των μουσικών συνόλων πραγματοποιείται από το συγκρότημα ΤΑΚΙΜ, ενώ την επιστημονική επιμέλεια του Μεταπτυχιακού Προγράμματος έχει ο καθηγητής Εθνομουσικολογίας του Τμήματος Μουσικών Σπουδών του ΕΚΠΑ Λάμπρος Λιάβας.