180 ΧΡΟΝΙΑ ΕΚΠΑ

Ο ΓΑΜΟΣ ΤΟΥ ΚΑΡΑΧΜΕΤΗ ΤΟΥ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥ ΠΑΠΑΔΙΑΜΑΝΤΗ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΚΡΑΤΟΥΜΕΝΩΝ ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΥ «ΑΓΙΟΣ ΠΑΥΛΟΣ»

Παρασκευή 23 Ιουνίου 2017

Το Τμήμα Θεατρικών Σπουδών στο πλαίσιο του εορτασμού των 180 χρόνων λειτουργίας του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών παρουσιάζει στο Νοσοκομείο Κρατουμένων Κορυδαλλού το διήγημα του Αλέξανδρου Παπαδιαμάντη «Ο γάμος του Καραχμέτη». Η παράσταση είναι βασισμένη στο ομώνυμο διήγημα σε διασκευή-σκηνοθεσία Όλιας Λαζαρίδου και συμμετέχουν νέοι  ηθοποιοί και φοιτητές. Συνεργάζονται οι Καραγκιοζοπαίχτες Άθως Δανέλλης και Νικόλας Τζιβελέκης με το δραμάτιο «Ο Καραγκιόζης νεκροθάπτης» του Ιωσήφ Βιβιλάκη.

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΚΑΙ ΩΡΑ ΠΑΡΑΣΤΑΣΗΣ
Τετάρτη 28 Ιουνίου - ώρα έναρξης 19.00, Νοσοκομείο Κρατουμένων, τέρμα Νικηφορίδη, Κορυδαλλός. Είσοδος με ειδική άδεια.

ΤΟ ΕΡΓΟ ΚΑΙ Η ΠΑΡΑΣΤΑΣΗ
Τί είναι ο «Γάμος του Καραχμέτη» του Παπαδιαμάντη; Μια τυπική περίπτωση ενδοοικογενειακής βίας, η αγωνία της επιβίωσης της κοινότητας, μια διήγηση αφύπνισης για τον πόνο του άλλου ή ένα γοητευτικό συναξάρι; Η συναρπαστική ιστορία λαμβάνει χώρα στη Σκιάθο την εποχή της Τουρκοκρατίας. Το θαυμαστό τέλος αποκαλύπτει το κλειδί για το μυστήριο της αγιότητας σε έναν κόσμο σκληρό και παράλογο.
Στο δεύτερο μέρος της παράστασης παρουσιάζεται στη οθόνη του θεάτρου σκιών ο «Καραγκιόζης νεκροθάπτης», δραμάτιο ειδικά γραμμένο για την περίσταση.

ΟΡΓΑΝΩΣΗ
Τμήμα Θεατρικών Σπουδών Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών με την συνεργασία του Δικτύου για τον Πολιτισμό και την Εκπαίδευση στις Φυλακές «Γεώργιος Ζουγανέλης».
Συντονισμός-Επιμέλεια: Ιωσήφ Βιβιλάκης
Επικοινωνία:  Δίκτυο για τον Πολιτισμό και την Εκπαίδευση στις Φυλακές «Γεώργιος Ζουγανέλης»: τηλ. 6974326751

ΧΟΡΗΓΟΙ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ
ΕΡΤ, Τρίτο Πρόγραμμα, Ραδιοφωνικός Σταθμός της Εκκλησίας της Ελλάδος, Εκδόσεις Πορφύρα