ΓΕΝΙΚΕΣ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ

ΟΛΟΚΛΗΡΩΣΗ ΤΟΥ 2ου ΚΥΚΛΟΥ ΤΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ «Η ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΣΤΗ ΠΡΑΞΗ»

Ολοκλήρωση του 2ου κύκλου του προγράμματος «Η Επιχειρηματικότητα στη Πράξη»

Ολοκληρώθηκε στις 12 Ιουνίου 2018 ο τέταρτος κύκλος του εκπαιδευτικού προγράμματος «Η Επιχειρηματικότητα στην Πράξη», από το Εργαστήριο Επενδυτικών Εφαρμογών και το Κέντρο Καινοτομίας και Έρευνας του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών.

Στην εκδήλωση παρευρέθησαν στελέχη της αγοράς και του επιχειρείν, μεταξύ άλλων ο κ. Γ. Ξηραδάκης, Δ/νων Σύμβουλος XRTC Ltd, ο κ. Χάρης Λαμπρόπουλος εκπρόσωπος του ΕΒΕΑ, ο κ. Γεώργιος Χαντζηνικολάου, Πρόεδρος Τραπέζης Πειραιώς και Πρόεδρος Ομίλου Χρηματιστηρίου Αθηνών κ.α. Την εκδήλωση παρακολούθησαν επίσης μέλη της ακαδημαϊκής κοινότητας, απόφοιτοι του Προγράμματος  καθώς και εν δυνάμει επιχειρηματίες.

Το πρόγραμμα ξεκίνησε τον Νοέμβριο 2017 και τα μαθήματα ολοκληρώθηκαν τον Φεβρουάριο 2018. Στη συνέχεια οι συμμετέχοντες για διάστημα τριών μηνών, προετοίμαζαν το επιχειρηματικό πλάνο της ιδέας τους και την υπέβαλαν στην επιτροπή ειδικών προς αξιολόγηση. Για την καλύτερη επιχειρηματική πρόταση θεσπίστηκε χρηματικό βραβείο 3.000 ευρώ σε αναγνώριση αυτής της προσπάθειας.

Οι επιχειρηματικές ιδέες που παρουσιάστηκαν ενώπιον κοινού και τις οποίες αξιολόγησε 4μελής επιτροπή ήταν:

• Αθηνά Μαλαπάνη: Δημιουργική Γραφή
  • Δημήτρης Μηλιώτης: AquaWeather (Πρωτότυπο φωτιστικό ενυδρείου)
  • Κωνσταντίνα Σοφικίτη: Eco-College."Το Σχολείο του Μέλλοντος - To 1ο Πράσινο Σχολείο στην Ελλάδα"
  • Βίκυ Περπερίδου - Παναγιώτης Μαστρογιάννης: Get Noticed - Never Settle (1ο Employer Branding agency της Ελλάδας)
  • Σωτηροπούλου Ευαγγελία: Oinosporos
  • Νικόλαος Πουλίδης: Λογισμικό για ισορροπίες NASH
  • Γεωργία Ρουμελιώτη - Λουκάς Τσαπρούνης: Lessugar Ζάχαρη & Στέβια (Γλυκαντικό καινοτόμας σύνθεσης με συνδυασμό απλής κρυσταλλικής ζάχαρης και στέβιας)
  • Κυριάκος Τσοντσίδης: experiencescanner (1η μηχανή metasearch στα xperience tour)
  • Γιάννης και Ελένη Αναστασοπούλου: Προώθηση ελαιολάδου Π.Ο.Π. Καλαμάτα με Ισχυρισμό Υγείας
  • Ευθύμιος Βογιατζής: Pharmabeat (Ηλεκτρονική Πλατφόρμα)

Η τετραμελής επιτροπή που αξιολόγησε και βαθμολόγησε τις επιχειρηματικές ιδέες απαρτίστηκε από:

1. Παναγιώτης Αλεξάκης, Καθηγητής Οικονομικής των Επιχειρήσεων και Αγορών ΕΚΠΑ, Πρόεδρος
  2. Σπύρος Αρσένης PhD, Συντονιστής προγράμματος NBG Business Seeds, Εθνική Τράπεζα, Μέλος
  3. Λίτσα Παναγιωτοπούλου, Γενική Γραμματεύς, Ελληνοαμερικανικό Εμπορικό Επιμελητήριο, Μέλος
  4. Νίκος Παρασκευόπουλος, Οικονομικός Διευθυντής & Αντιπρόεδρος ΔΣ της Vodafone Ελλάδας, Μέλος

Η 4μελής επιτροπή έλαβε υπόψη τα εξής κριτήρια:

• Καινοτομικότητα της ιδέας και ανταγωνιστικό πλεονέκτημα που επιφέρει
  • Ποιότητα της ομάδας

• Γνώση της αγοράς‐στόχου
  • Παρουσίαση
  • Πληρότητα/σαφήνεια επιχειρηματικού σχεδίου

Η κ. Σωτηροπούλου με το επιχειρηματικό πλάνο "Oinosporos", ανακηρύχθηκε νικήτρια και έλαβε χρηματικό βραβείο αξίας 3.000€ το οποίο προσέφερε ο Ιδρυτής της Stickito, κ. Γ. Ζερβός, περσινός νικητής του Προγράμματος. Ο κ. Ζερβός αναφέρει "η κατάκτηση του επάθλου και οι εξαιρετικές γνώσεις που μου δώσανε οι συμμετέχοντες  και οι εκπαιδευτές του προγράμματος, έδωσε ακόμα μεγαλύτερη ώθηση της Stickito, προκάλεσε το ενδιαφέρον αρκετών επενδυτικών σχημάτων και όλα δείχνουν να έχουν αρχίσει να αποδίδουν καρπούς και επειδή ποτέ δεν ξεχνάω από που ξεκίνησα, είναι η μέγιστη τιμή μου να προσφέρω το φετινό έπαθλο των 3.000 € ".

Η νικήτρια της φετινής χρονιάς κ. Σωτηροπούλου αναφέρει: Αισθάνομαι την ανάγκη να εκφράσω τις θερμές μου ευχαριστίες προς τον καθηγητή Νικόλαο Θ. Μυλωνά, για την ευκαιρία που μου έδωσε να συμμετέχω στο πρόγραμμα "Επιχειρηματικότητα στην Πράξη" και για τις σημαντικές γνώσεις που μου προσφέρθηκαν και με βοήθησαν πολύ στην υλοποίηση της επιχειρηματικής μου ιδέας. Θα ήθελα επίσης να ευχαριστήσω όλους τους εισηγητές του προγράμματος και ιδιαίτερα τον κ. Α. Λιβιεράτο και τον κ. Π. Μαρκαντωνάτο για τη στήριξη και την καθοδήγηση τους και την κυρία Κ. Μακρή για την πάντα πολύτιμη βοήθεια της. Εύχομαι ολόψυχα σε όλους τους συμμετέχοντες του προγράμματος κάθε επαγγελματικοί επιτυχία στην υλοποίηση της επιχειρηματικής τους ιδέας.

Οι συμμετέχοντες στο πρόγραμμα «Επιχειρηματικότητα στην Πράξη», μέσω του Εργαστηρίου Επενδυτικών Εφαρμογών του ΕΚΠΑ ετοιμάζονται να στήσουν τις δικές τους επιχειρήσεις. Κάποιοι, βρίσκονται ήδη στον επαγγελματικό στίβο και, μέσω της τεχνογνωσίας που έλαβαν, επιδιώκουν να δώσουν νέα ώθηση στην επιχείρησή τους.

Ο Νίκος Παρασκευόπουλος, Οικονομικός Διευθυντής & Αντιπρόεδρος ΔΣ της Vodafone Ελλάδας, δήλωσε: Στη Vodafone εστιάζουμε στην καλλιέργεια των κατάλληλων δεξιοτήτων και στην στήριξη της επιχειρηματικότητας των νέων. Είναι σημαντική μας υποχρέωση ως εταιρία τεχνολογίας και τηλεπικοινωνιών να συμβάλουμε με τα προγράμματα και τις πρωτοβουλίες μας στην στήριξη των νέων και την προετοιμασία τους  για την οικονομία και τα επαγγέλματα του αύριο. Στην προσπάθεια αυτή η σύνδεση του Πανεπιστημίου με την επιχειρηματική κοινότητα και την οικονομία αποτελεί ένα από τα πιο βασικά βήματα.

«Η "Επιχειρηματικότητα στην Πράξη" είναι ένα εκπαιδευτικό όχημα που οδηγεί νέους και δημιουργικούς ανθρώπους με επιχειρηματικές ιδέες στην αφετηρία της υλοποίησης. Η διαδρομή είναι γνωστή, δημιουργική  και καταλήγει στην επιτυχία", τονίζει ο επιστημονικός υπεύθυνος του προγράμματος, καθηγητής Χρηματοοικονομικής κ. Νικόλαος Μυλωνάς.

Το πρόγραμμα πραγματοποιήθηκε υπό την αιγίδα της Λέσχης Επιχειρηματικότητας και με την ευγενική υποστήριξη του American-Hellenic Chamber of Commerce. Επίσης, υποστηρίχθηκε από τις εταιρείες: VODAFONE, Pfizer ΕΛΛΑΣ Α.Ε., Όμιλος Χρηματιστηρίου Αθηνών, Ευρωπαϊκή Πίστη. Χορηγός Βραβείου: Stickito.

Για περισσότερες πληροφορίες: http://epefa.econ.uoa.gr, τηλ. 210 368 9460 - 9462