ΦΟΙΤΗΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ

ΠΜΣ ΕΛΛΗΝΟΪΤΑΛΙΚΕΣ ΣΠΟΥΔΕΣ: ΙΣΤΟΡΙΑ, ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ, ΚΛΑΣΙΚΗ ΠΑΡΑΔΟΣΗ ΑΚΑΔ. ΕΤΟΥΣ 2022-2023

Πρόσκληση υποβολής αιτήσεων υποψηφίων μεταπτυχιακών φοιτητών/-τριών για το ακαδημαϊκό έτος 2022-23

Το Τμήμα Ιταλικής Γλώσσας και Φιλολογίας του Ε θ ν ι κ ο ύ  κ α ι  Κ α π ο δ ι σ τ ρ ι α κ ο ύ  Π α ν ε π ι σ τ η μ ί ο υ  Α θ η ν ώ ν στην 9η Συνέλευση του ακαδημαϊκού έτους 2021-22 (11.4.2022) αποφάσισε την προκήρυξη δεκαπέντε (15) θέσεων στο Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών του Τμήματος για το ακαδημαϊκό έτος 2022-23, σύμφωνα με το υπ’ αρ. 745/8-6-2018 απόφαση της πανεπιστημιακής Συγκλήτου του ΕΚΠΑ για την επανίδρυση του ΠΜΣ (ΦΕΚ: 2555, τ. Β΄, 2/7/2018).

Το Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών «Ελληνοϊταλικές σπουδές: Ιστορία, Λογοτεχνία, Κλασική Παράδοση» είναι διετούς διάρκειας και οδηγεί στη χορήγηση Μεταπτυχιακού Διπλώματος Ειδίκευσης (ΜΔΕ) στις «Ελληνοϊταλικές Σπουδές: Ιστορία, Λογοτεχνία, Κλασική Παράδοση».

Οι ενδιαφερόμενοι/ες καλούνται να υποβάλλουν φάκελο υποψηφιότητας από την 1η Αυγούστου έως και τις 11 Σεπτεμβρίου 2022 αποκλειστικά μέσω της ηλεκτρονικής πλατφόρμας https://eprotocol.uoa.gr.

Τα μαθήματα διεξάγονται δια ζώσης στη Φιλοσοφική Σχολή του ΕΚΠΑ.

Για την παρακολούθηση του ΠΜΣ δεν απαιτείται η καταβολή διδάκτρων.

Πληροφορίες παρέχονται από την ηλεκτρονική διεύθυνση του Τμήματος www.ill.uoa.gr

Προκήρυξη ΠΜΣ "Ελληνοϊταλικές σπουδές: Ιστορία, Λογοτεχνία, Κλασική Παράδοση"