ΦΟΙΤΗΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ

ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ 3 ΥΠΟΤΡΟΦΙΩΝ ΓΙΑ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΕΣ ΚΑΙ ΔΙΔΑΚΤΟΡΙΚΕΣ ΣΠΟΥΔΕΣ ΑΠΟ ΤΟ BEIJING INSTITUTE OF TECHNOLOGY (BIT) ΤΗΣ ΚΙΝΑΣ

Καταληκτική ημερομηνία υποβολής αιτήσεων: 10/2/2020.

To Beijing Institute of Technology (BIT) ανακοινώνει τη χορήγηση 3 υποτροφιών (με υποτροφία του China Scholarship Council) σε φοιτήτριες/φοιτητές του ΕΚΠΑ, για σπουδές απόκτησης Μaster (διάρκειας 2 ετών) ή PhD (διάρκειας 4 ετών). Παρέχεται πλήρης υποτροφία καλύπτοντας το κόστος διδάκτρων, διαμονής, ιατροφαρμακευτικής ασφάλισης και κόστος διαβίωσης (ποσού CNY 3,000 για σπουδές απόκτησης Μaster και CNY 3,500 για PhD). Δεν καλύπτεται το κόστος του αεροπορικού εισιτηρίου και άλλων μετακινήσεων.

Προϋποθέσεις και κριτήρια επιλογής

Βασική προϋπόθεση είναι η άριστη γνώση της Αγγλικής Γλώσσας ((TOEFL, minimum score: 80) or IELTS Academic, minimum score: 5.5)  ή/και της Κινέζικης Γλώσσας (τουλάχιστον πτυχίο HSK: 5) σε περίπτωση που οι υποψήφιοι/ες ενδιαφέρονται για το πρόγραμμα σπουδών στην Κινέζικη γλώσσα.

Παρακαλείσθε να διαβάσετε προσεκτικά το Attachment 1 για τα αντικείμενα σπουδών που εμπίπτουν στην προκήρυξη καθώς και το Attachment 2 για τις διαθέσιμες επιλογές προγραμμάτων.

Η Επιτροπή  Διεθνών Σχέσεων και Ευρωπαϊκών Εκπαιδευτικών Προγραμμάτων  θα προβεί στην επιλογή των πλέον επικρατέστερων υποψηφίων και θα προωθήσει τα στοιχεία αυτών στο BIT, το οποίο είναι αρμόδιο για την τελική επιλογή.

Τα κριτήρια της επιλογής θα είναι:

1) Αποδεδειγμένη άριστη γνώση της Αγγλικής ή/και της Κινέζικης γλώσσας (για τα προγράμματα στην Κινεζική γλώσσα). Απαιτείται επισύναψη αντιγράφων των σχετικών πιστοποιητικών γλωσσομάθειας.

2) Βαθμός πτυχίου (για σπουδές απόκτησης Master) και βαθμός πτυχίου και μεταπτυχιακού τίτλου (για σπουδές απόκτησης PhD).

3) Συνοπτική παρουσίαση ενδιαφέροντος του  υποψηφίου για το συγκεκριμένο πρόγραμμα (στα αγγλικά).

Υποβολή αιτήσεων:

Οι ενδιαφερόμενες/οι παρακαλούνται να συμπληρώσουν την επισυναπτόμενη αίτηση και να την καταθέσουν ηλεκτρονικά μαζί με  τα δικαιολογητικά που αναφέρονται, έως τις
10 Φεβρουαρίου 2020 και ώρα 12:00 μεσω ηλεκτρονικού ταχυδρομείου  στο email:  mvardaki@uoa.gr υπόψιν κ. Μ.Βαρδάκη, Τμήμα Ευρωπαϊκών και Διεθνών Σχέσεων ( τηλ. 210 3689731).

Αίτηση