EΚΔΗΛΩΣΕΙΣ

«ΠΡΟΣΤΙΘΕΜΕΝΗ ΑΞΙΑ ΤΗΣ ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΗΣ ΓΝΩΣΗΣ ΚΑΙ ΟΙ ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΕΣ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ. Η ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΤΗΣ ΕΚΘΕΣΗΣ, ΟΠΥ ΖΟΥΝΗ: ΣΕ ΠΡΩΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ»

Τετάρτη 26 Ιουνίου 2019 ΜΟΥΣΕΙΟ ΙΣΤΟΡΙΑΣ, ΘΟΛΟΥ 5, ΠΛΑΚΑ

Εκδήλωση με θέμα: «Προστιθέμενη αξία της καλλιτεχνικής γνώσης και οι πολιτιστικές δραστηριότητες. Η περίπτωση της έκθεσης, Όπυ Ζούνη: σε πρώτο πρόσωπο»

Στην σύγχρονη εποχή το μέλλον των μουσείων αλλάζει ριζικά. Οι πολιτιστικοί οργανισμοί καλούνται να προσαρμοστούν σε ένα μεταβαλλόμενο περιβάλλον, όπου κυριαρχούν οι νέες τεχνολογίες, οι ψηφιακές εφαρμογές, οι εξελισσόμενες πολιτιστικές δραστηριότητες αλλά και οι νέες εκπαιδευτικές πρακτικές. Το πνεύμα της νέας εποχής προτάσσει το άνοιγμα των Μουσείων στο ευρύ κοινό με δράσεις που ανταποκρίνονται στα νέα δεδομένα και μπορούν να οδηγήσουν στην ψυχαγωγία και την πνευματική ενδυνάμωση της κοινωνίας. Τα μουσεία εν γένει αναζητούν το νέο αφήγημα με πολιτιστικές δράσεις που αναδεικνύουν και προωθούν το σύνολο των εκθεμάτων τους και του πλούτου που διαθέτουν. Στο νέο αυτό περιβάλλον καλούνται να προσαρμοστούν και τα πανεπιστημιακά μουσεία με την διεύρυνση και την ανάδειξη της πανεπιστημιακής κληρονομιάς.

Η εκδήλωση που διοργανώνει το Μουσείο Ιστορίας του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών την Τετάρτη 26 Ιουνίου στις 19:30 με τίτλο: «Προστιθέμενη αξία της καλλιτεχνικής γνώσης και οι πολιτιστικές δραστηριότητες. Η περίπτωση της έκθεσης, Όπυ Ζούνη: σε πρώτο πρόσωπο» αισιοδοξεί να αναδείξει τις νέες οπτικές του μουσειακού περιβάλλοντος και την προσαρμογή τους στις παγκόσμιες προκλήσεις για τα μουσεία και τις πολιτιστικές δραστηριότητες.

Στην εκδήλωση θα μιλήσουν οι:

• Γεώργιος Γκαντζιάς, καθηγητής Πολιτιστικής Πολιτικής και Διοίκησης, Διευθυντής Μεταπτυχιακού Προγράμματος Διοίκησης Πολιτισμικών Μονάδων, Ελληνικό Ανοικτό Πανεπιστήμιο με θέμα: «Ο καλλιτέχνης δημιουργός στη σύγχρονη εποχή: το μοντέλο η προστιθέμενη αξία της καλλιτεχνικής γνώσης»
  • Ευάγγελος Παπούλιας, Προϊστάμενος Τμήματος Μουσείων & Ιστορικών Αρχείων, Ε.Κ.Π.Α. με θέμα: «Η δημιουργία της πολιτιστικής δραστηριότητας Όπυ Ζούνη: σε πρώτο πρόσωπο. Οι προκλήσεις του σήμερα για τους πολιτιστικούς διαχειριστές»
  • Δημήτριος Παυλόπουλος, καθηγητής Ιστορίας της Τέχνης, Tμήμα Ιστορίας και Αρχαιολογίας, Ε.Κ.Π.Α. με θέμα: «Η συμβολή της Όπυς Ζούνη στη σύγχρονη τέχνη»
  • Λίλα Παπούλα, εικαστικός με θέμα:«Η αξέχαστη φίλη μου, η ζωγράφος Οπυ Ζούνη»

Την εκδήλωση συντονίζει ο δημοσιογράφος Γιώργος Γιανναράκος

Θα ακολουθήσει ξενάγηση στην έκθεση

Ειδικά τις Κυριακές 23 και 30 Ιουνίου η έκθεση θα είναι ανοικτή για το κοινό από τις 11:00 έως τις 16:00 με ελεύθερη είσοδο και παράλληλες ξεναγήσεις.

ΜΟΥΣΕΙΟ ΙΣΤΟΡΙΑΣ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΑΘΗΝΩΝ

Θόλου 5, Πλάκα 105 56