ΣΗΜΑΝΤΙΚΕΣ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ

ΨΗΦΙΣΜΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΜΟΤΙΜΟ ΚΑΘΗΓΗΤΗ ΔΙΟΝΥΣΙΟ ΣΠΙΝΕΛΛΗ

Ψ Η Φ Ι Σ Μ Α

Η Νομική Σχολή του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών με βαθύτατη οδύνη πληροφορήθηκε το θάνατο του

ΔΙΟΝΥΣΙΟΥ  ΣΠΙΝΕΛΛΗ

Ομότιμου Καθηγητή, που αφιέρωσε τη ζωή του στη διδασκαλία του Ποινικού Δικαίου στη Νομική Σχολή και συνέβαλε  με το επιστημονικό του έργο στη διάδοση και ανάπτυξη του κλάδου αυτού στον εσωτερικό και διεθνή χώρο.

Η Νομική Σχολή τιμώντας τη μνήμη του αλησμόνητου Πανεπιστημιακού Δασκάλου, αποφάσισε ως ελάχιστο δείγμα τιμής για την ανιδιοτελή και πλούσια  προσφορά του στην Επιστήμη του Ποινικού Δικαίου, την πανεπιστημιακή διδασκαλία και το ακαδημαϊκό  ήθος του:

1. Να εκφραστούν τα συλλυπητήρια των μελών της Νομικής Σχολής προς την οικογένεια του αείμνηστου Καθηγητή

2. Να  αναρτηθεί στην Ιστοσελίδα της  Σχολής και στην Ιστοσελίδα του Πανεπιστημίου Αθηνών

3. Να τιμηθεί το έργο του εκλιπόντος σε προσεχή επιστημονική  εκδήλωση