ΓΕΝΙΚΕΣ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ

ΣΤΗΡΙΞΗ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΚΩΝ ΣΤΑΘΜΩΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΑΞΙΟΠΟΙΗΣΕΩΣ ΚΑΙ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΕΩΣ ΤΗΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ ΤΟΥ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΑΘΗΝΩΝ

Με δεδομένη την εξάπλωση της νόσου COVID-19 παγκοσμίως αλλά και στη χώρα μας, η Εταιρεία Αξιοποιήσεως και Διαχειρίσεως της Περιουσίας του Πανεπιστημίου Αθηνών (ΕΑΔΠΠΑ), στο πλαίσιο της πρόληψης της διάδοσης του κορωνοϊού, έλαβε αμέσως μέτρα για τη διασφάλιση της υγείας, καθώς και της εκπαίδευσης των παιδιών που φοιτούν στους παιδικούς σταθμούς και στο νηπιαγωγείο.

Συγκεκριμένα, πραγματοποιήθηκαν τα παρακάτω:

1. Ενεργοποίηση των εκπαιδευτικών των Παιδικών Σταθμών και του Νηπιαγωγείου και αποστολή καθημερινά υλικό στους γονείς για δημιουργική απασχόληση των παιδιών.
  2. Επικοινωνία με τους γονείς σχετικά με τα προβλήματα που αντιμετωπίζουν και καθημερινή ανάδραση της απασχόλησης των παιδιών.
  3. Δέσμευση της Εταιρείας ότι κανείς από τους εκπαιδευτικούς δεν απολύεται και παραμένει στην εργασία του.
  4. Κάλυψη όλων των πάγιων εξόδων των παιδικών σταθμών (απολυμαντικά, χαρτικά και ότι άλλο χρειάζονται στην τρέχουσα περίοδο και στην επόμενη μεταβατική φάση).
  5. Πρόβλεψη για απαλλαγή των διδάκτρων το μήνα Απρίλιο.
  6. Ταυτόχρονα, προχωρά η αδειοδότηση των παιδικών σταθμών, έχει συνταχθεί εσωτερικός κανονισμός, έχει εγκριθεί από Σύγκλητο και προχωρά η έκδοση του σε ΦΕΚ.

Η στήριξη της ΕΑΔΠΠΑ στα παιδιά, στους γονείς τους και στους εκπαιδευτικούς είναι διαρκής καθ’ όλο το διάστημα εφαρμογής των περιοριστικών μέτρων για τη διασφάλιση της δημόσιας υγείας, με την απρόσκοπτη δημιουργική απασχόληση και εκπαίδευση των παιδιών, όχι μόνο τώρα αλλά και κατά την περίοδο επαναφοράς της κανονικής λειτουργίας των παιδικών σταθμών και του νηπιαγωγείου.