ΓΕΝΙΚΕΣ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ

ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΜΕΤΑΞΥ ΤΗΣ ΝΟΜΙΚΗΣ ΣΧΟΛΗΣ ΤΟΥ ΕΚΠΑ ΚΑΙ ΤΗΣ ΝΟΜΙΚΗΣ ΣΧΟΛΗΣ ΤΟΥ ΚΡΑΤΙΚΟΥ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΤΗΣ ΜΑΡΙΟΥΠΟΛΗΣ

Στο πλαίσιο της υπάρχουσας (από το 2016) διμερούς συμφωνίας μεταξύ του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών και του Κρατικού Πανεπιστημίου Μαριούπολης της Ουκρανίας, ο Πρύτανης του Ουκρανικού Πανεπιστημίου Κωνσταντίνος Μπαλαμπάνωφ απηύθυνε  προσωπική πρόσκληση στην Κοσμήτορα καθώς και στα μέλη ΔΕΠ της Νομικής Σχολής για συμμετοχή τους στο  Διεθνές Συνέδριο «ΝΟΜΙΚΟ ΔΟΓΜΑ: Η ΔΙΕΘΝΗΣ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΚΑΙ Η ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΥΛΟΠΟΙΗΣΗ ΣΤΗΝ ΟΥΚΡΑΝΙΑ» με έδρα το Κρατικό Πανεπιστήμιο Μαριούπολης (22 Μαΐου 2019).

Η Κοσμήτορας της Νομικής Σχολής Καλλιόπη Χριστακάκου- Φωτιάδη, αποδεχόμενη την πρόσκληση μετέβη στην Ουκρανία και με αφορμή την ειδικότερη θεματική του Συνεδρίου σχετικά με την «σύγχρονη εξέλιξη της νομικής εκπαίδευσης:η διεθνής εμπειρία και η εθνική πρακτική» συμμετείχε με ομιλία που αφορούσε την παρεχόμενη εκπαίδευση στη Νομική Σχολή του  ΕΚΠΑ. Ιδιαίτερο ενδιαφέρον για συνεργασία με τη Νομική Σχολή του ΕΚΠΑ εκδηλώθηκε και από τις άλλες Νομικές Σχολές της Ουκρανίας, όπως αυτές του Κιέβου και του Χάρκοβο, ειδικά σε επίπεδο μεταπτυχιακών σπουδών λόγω του προγράμματος στο οποίο ανακοινώθηκε ότι συμμετέχει η Νομική Σχολή του ΕΚΠΑ από το ακαδημαϊκό έτος 2019-2020 με τίτλο: «ΠΜΣ στις Διεθνείς και Ευρωπαϊκές Νομικές Σπουδές» «LL.M in International and European Legal Studies».

Είναι προφανές το ενδιαφέρον και άλλων Νομικών Σχολών για συμμετοχή στο εν λόγω πρόγραμμα, διότι κατ’ αυτόν τον τρόπο επιτυγχάνουν, όπως συνέβη με τη Νομική Σχολή του ΕΚΠΑ, να αποτελέσουν μέλη του Δικτύου των καλύτερων Ευρωπαϊκών Νομικών Σχολών στο πλαίσιο του European Law School Network (https://www.european-law-school.eu/de/humboldt-european-law-school/programm-und-besonderheit/curriculum/im-ausland), όπως είναι το Πανεπιστήμιο Humboldt στο Βερολίνο, το Πανεπιστήμιο Paris II (Pantheon Assas), το Πανεπιστήμιο King’s College London, το Πανεπιστήμιο της Ρώμης La Sapienza, και το Πανεπιστήμιο του Amsterdam και να εκμεταλλευτούν συνέργειες από την εν λόγω συνεργασία με συμμετοχή Κορυφαίων Επιστημόνων και μελών ΔΕΠ του εξωτερικού.