EΚΔΗΛΩΣΕΙΣ

ΤΑ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑΚΑ ΜΟΥΣΕΙΑ ΤΟΥ ΕΚΠΑ ΓΙΟΡΤΑΖΟΥΝ ΤΗ ΔΙΕΘΝΗ ΗΜΕΡΑ ΜΟΥΣΕΙΩΝ (18/5/2018)

Παρασκευή 18 Μαΐου 2018
Τα Πανεπιστημιακά Μουσεία του ΕΚΠΑ γιορτάζουν τη Διεθνή Ημέρα Μουσείων (18/5/2018)

Διεθνής Ημέρα Μουσείων - Παρασκευή 18 Μαΐου 2018

Τα Πανεπιστημιακά Μουσεία του ΕΚΠΑ γιορτάζουν την Διεθνή Ημέρα Μουσείων

Τα Μουσεία κατέχουν σήμερα κομβικό ρόλο στις σχέσεις που δημιουργούνται μέσω του διαδικτύου, ενώ παράλληλα αποτελούν το επίκεντρο πολλών και διαφορετικών κοινωνικών δικτύων. Η συνεχής διεύρυνση του κοινού απαιτεί στις μέρες μας ενισχυμένη διασύνδεση των μουσείων μεταξύ τους με πολλαπλές πολιτιστικές δράσεις και συνέργειες. Επίσης, απαιτούνται νέες προσεγγίσεις για την διάδοση της μουσειακής εμπειρίας στα κοινωνικά δίκτυα στην ψηφιακή ή στην αναλογική τους μορφή. Το Διεθνές Συμβούλιο Μουσείων (ICOM) έχει επιλέξει για τον φετινό εορτασμό της Διεθνούς Ημέρας Μουσείων το θέμα «Μουσεία και (δια) δίκτυα. Νέες προσεγγίσεις, νέο κοινό». Το Εθνικόν και Καποδιστριακόν Πανεπιστήμιον Αθηνών στο πλαίσιο του εορτασμού της Διεθνούς Ημέρας Μουσείων ανοίγει και πάλι στο ευρύ κοινό τα Πανεπιστημιακά Μουσεία.

Την Παρασκευή 18 Μαΐου 2018 τα Πανεπιστημιακά Μουσεία θα είναι ανοικτά για το κοινό από τις 11:00 π.μ. έως τις 3:00 μ.μ., με παράλληλες ανά χρονικά διαστήματα  ξεναγήσεις και ποικίλες δράσεις για να γνωρίσει και να ενημερωθεί ο επισκέπτης για τον επιστημονικό και πολιτιστικό πλούτο του Πανεπιστημίου. Οι υπεύθυνοι Καθηγητές και Διευθυντές των Μουσείων καθώς και το προσωπικό τους θα προσφέρουν και πάλι στο ευρύ κοινό την εμπειρία της γνωριμίας του σπάνιου θησαυρού που διαθέτουν τα επί μέρους πανεπιστημιακά τμήματα στις μουσειακές τους συλλογές.

Τα Πανεπιστημιακά Μουσεία διακρίνονται σε: Μουσεία της Σχολής Επιστημών Υγείας στις πανεπιστημιακές εγκαταστάσεις στο Γουδή, Μουσεία της Πανεπιστημιούπολης Ζωγράφου, το Μουσείο Ιστορίας και το Ιστορικό Αρχείο στο κέντρο της Αθήνας.

Σας περιμένουμε να γιορτάσουμε την Διεθνή Ημέρα Μουσείων και να γνωρίσετε κρυμμένους θησαυρούς που συμβάλλουν διαχρονικά στην εκπαίδευση και την πανεπιστημιακή γνώση!!!

Τελετή απονομής βραβείων 3ου μαθητικού διαγωνισμού

Την Παρασκευή 18 Μαΐου 2018 στις 18:30 θα πραγματοποιηθεί στο Μουσείο Ιστορίας του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών (Ε.Κ.Π.Α.)  η τελετή απονομής βραβείων του τρίτου μαθητικού διαγωνισμού «Τα εκθέματα του Μουσείου μέσα από τα μάτια των μαθητών» για μαθητές της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης. Ο διαγωνισμός αποτελεί θεσμό του Ε.Κ.Π.Α και έχει στόχο την γνωριμία των μαθητών με την πανεπιστημιακή κληρονομιά καθώς και την ενεργό συμμετοχή τους στο μουσειακό περιβάλλον.

Τον διαγωνισμό διοργάνωσε το Μουσείο Ιστορίας του Ε.Κ.Π.Α. σε συνεργασία με τo Μουσείο Αρχαιολογίας και Ιστορίας της Τέχνης του Τμήματος Ιστορίας και Αρχαιολογίας του Ε.Κ.Π.Α. και το θέμα του για το σχολικό έτος 2017-2018 ήταν«Χρήστος Τσούντας: στα χνάρια ενός αρχαιολόγου, στα χνάρια της προϊστορίας...».Οι σχολικές ομάδες υπέβαλαν επιστημονικές εργασίες για την προσωπικότητα και το έργου του Χρήστου Τσούντα, Καθηγητή Προϊστορικής Αρχαιολογίας στο Ε.Κ.Π.Α. και την προϊστορική αρχαιολογία, καθώς και προτάσεις για τον σχεδιασμό ενός περιοδικού εκθέματος με θέμα το έργο του πρωτοπόρου επιστήμονα. Οι μαθητές που θα κερδίσουν τα δύο πρώτα βραβεία σε συνεργασία με το προσωπικό του Μουσείου Ιστορίας, θα έχουν την ευκαιρία να υλοποιήσουν την πρότασή τους, να δημιουργήσουν και να εκθέσουν το δικό τους περιοδικό έκθεμα στο Μουσείο Ιστορίας από τη νέα ακαδημαϊκή χρονιά (2018-2019).

Στην εκδήλωση θα παρευρεθούν οι σχολικές ομάδες που συμμετείχαν στον διαγωνισμό, καθώς και τα μέλη της κριτικής επιτροπής, την οποία απαρτίζουν οι: Καθηγητής Κ. Μπουραζέλης (Αντιπρύτανης Ακαδημαϊκών Υποθέσεων και Διεθνών Σχέσεων του Ε.Κ.Π.Α. και Πρόεδρος της επιτροπής), Ε. Μαντζουράνη (Καθηγήτρια Προϊστορικής Αρχαιολογίαςστο Τμήμα Ιστορίας και Αρχαιολογίας του Ε.Κ.Π.Α.), Γ. Κουρτέση-Φιλιππάκη (Αναπληρώτρια Καθηγήτρια Προϊστορικής Αρχαιολογίαςστο Τμήμα Ιστορίας και Αρχαιολογίας του Ε.Κ.Π.Α.), Π. Πετρίδης (Αναπληρωτής Καθηγητής Βυζαντινής Αρχαιολογίας στο Τμήμα Ιστορίας και Αρχαιολογίας του Ε.Κ.Π.Α. και Διευθυντής του Μουσείου Αρχαιολογίας και Ιστορίας της Τέχνης του Ε.Κ.Π.Α.), Μ. Μούλιου (Λέκτορας στη Μουσειολογία στο Τμήμα Ιστορίας και Αρχαιολογίας του Ε.Κ.Π.Α.), Ε. Παπούλιας (Προϊστάμενος του Tμήματος Μουσείων και Ιστορικών Αρχείων του Ε.Κ.Π.Α.) και Φ. Τσίτου (Επιμελήτρια - Μουσειοπαιδαγωγός, Μουσείο Ιστορίας).

Κατά την διάρκεια της εκδήλωσης θα εκτίθενται στο Μουσείο Ιστορίας οι ιδιοκατασκευές που υπέβαλαν οι μαθητές, ενώ χορηγοί των βραβείων του φετινού διαγωνισμού είναι η εταιρεία «ΠΛΑΙΣΙΟ COMPUTERS A.E.B.E.» και η Εταιρεία Αξιοποίησης και Διαχείρισης της Περιουσίας του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών.

Για περισσότερες πληροφορίες: 210 368 9748, 210 368 9502-9508.

Πληροφορίες μουσείων

Χάρτης μουσείων Ιατρικής