ΣΥΝΕΔΡΙΑ

1ST HELLENIC – CHINESE CONGRESS ON HEALTH

Πέμπτη 11 Μαΐου 2017
1st Hellenic – Chinese Congress on Health

Το Ελληνοκινεζικό Ινστιτούτο Ανάπτυξης σε συνεργασία με διακεκριμένους καθηγητές του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, του Εθνικού Μετσόβιου Πολυτεχνείου, αλλά και έγκριτων Κινεζικών Ιδρυμάτων, διοργανώνει το «1st Hellenic – Chinese Congress on Health» στις 11-14 Μαΐου 2017 στο Ίδρυμα Ευγενίδου. Το συνέδριο αυτό διοργανώνεται υπό την Αιγίδα του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών και με την υποστήριξη του Γραφείου του  Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου στην Ελλάδα.

Στη διοργάνωση αυτού του Συνεδρίου, επιχειρείται  η σύνδεση της Αρχαίας  Ελληνικής Ιατρικής του Ιπποκράτη και της Παραδοσιακής Κινεζικής Ιατρικής. Γίνεται μια προσπάθεια να διατυπωθούν οι κοινές μέθοδοι και καταβολές που εμφανίζονται μέσα από τα σημερινά επιτεύγματα και τα ερευνητικά ευρήματα της Δυτικής Ιατρικής και της σύγχρονης Κινεζικής Ιατρικής. Παράλληλα, η διοργάνωση αυτή στοχεύει στην ανίχνευση και  αποτύπωση των μελλοντικών εξελίξεων της Ιατρικής, Βιο-Ιατρικής και Βιο-Τεχνολογίας, μέσω της ανταλλαγής απόψεων και της  παρουσίασης νέων τεχνολογιών και μεθόδων.

Στο εγχείρημα αυτό επικρατεί η αντίληψη ότι αξίες και αρχές των παραδοσιακών πρακτικών από κοινού με την σύγχρονη επιστημονική έρευνα ενώνονται με στόχο την αντιμετώπιση, τη  θεραπεία και την ίαση των ασθενειών.

Τόσο στην Αρχαία Ελληνική Ιατρική του Ιπποκράτη όσο και στην Παραδοσιακή Κινεζική Ιατρική η σωματική και ψυχική υγεία εξετάζονται σε σχέση με το φυσικό και κοινωνικό περιβάλλον και όλες οι θεραπευτικές μέθοδοι βασίζονται στη Φύση, στα προϊόντα  και στα στοιχεία της. Η αντίληψη αυτή εκφράζεται σε αυτό το συνέδριο με το ρητό «Νούσων Φύσιες Ιητροί». Η επιστημονική έρευνα για την υγεία και την ποιότητα ζωής αναζητά μέσα από υψηλού επιπέδου τεχνολογικά επιτεύγματα, επιστημονικές μεθόδους και ερευνητικά πρωτόκολλα να αναδείξει τη σχέση της ανθρώπινης υγείας, της Φύσης και των προϊόντων της.