ΣΥΝΕΔΡΙΑ

7ο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΣΥΝΕΔΡΙΟ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑΣ ΤΗΣ ΕΠΙΣΤΗΜΗΣ ΑΠΟ ΤΟ ΤΜΗΜΑ ΙΣΤΟΡΙΑΣ ΚΑΙ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑΣ ΤΗΣ ΕΠΙΣΤΗΜΗΣ ΤΟΥ ΕΚΠΑ

Πρόσκληση ενδιαφέροντος (Call for Abstracts)

Το Τμήμα Ιστορίας και Φιλοσοφίας της Επιστήμης του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών διοργανώνει το 7ο Πανελλήνιο Συνέδριο Φιλοσοφίας της Επιστήμης (1-3 Δεκεμβρίου 2022).

Στις θεματικές ενότητες του Συνεδρίου εμπίπτουν όλες οι περιοχές της φιλοσοφίας των επιστημών (γενική φιλοσοφία της επιστήμης και φιλοσοφία ειδικών επιστημών), καθώς και περιοχές της φιλοσοφίας (μεταφυσική, γνωσιολογία, ηθική, φιλοσοφία της γλώσσας, φιλοσοφία του νου, ιστορία της φιλοσοφίας, πολιτική φιλοσοφία) στο βαθμό που οι ανακοινώσεις σχετίζονται με θέματα που αφορούν την επιστήμη. Το Συνέδριο περιλαμβάνει Εισηγήσεις και Συμπόσια και είναι ανοικτό σε όλα τα μέλη της πανεπιστημιακής και ερευνητικής κοινότητας, σε υποψήφιους/ες διδάκτορες και μεταπτυχιακούς φοιτητές και φοιτήτριες. Η γλώσσα των Εισηγήσεων είναι η ελληνική, και για μη ελληνόφωνους/ες συνέδρους η αγγλική. Η γλώσσα των Συμποσίων είναι η ελληνική ή η αγγλική.

Ο μέγιστος χρόνος που διατίθεται για παρουσίαση εισήγησης είναι 30 λεπτά (συμπεριλαμβανομένης της συζήτησης) και οι περιλήψεις πρέπει είναι μεταξύ 500 και 700 λέξεων (μη συμπεριλαμβανομένων των βιβλιογραφικών αναφορών). Η διάρκεια κάθε συμποσίου είναι 2 ώρες (έως 4 ομιλίες) και η εσωτερική του οργάνωση επαφίεται στους συμμετέχοντες και στις συμμετέχουσες. Η υποβολή πρότασης για συμπόσιο πρέπει να περιλαμβάνει μια γενική περιγραφή του θέματος του συμποσίου (από 500 έως 700 λέξεις) και περιλήψεις (έως 250 λέξεις) για κάθε εισήγηση που θα συμπεριλαμβάνεται σε αυτό.

Οι προτάσεις για παρουσίαση εισήγησης ή οργάνωση συμποσίου υποβάλλονται μόνο ηλεκτρονικά και θα υποβληθούν ανώνυμα σε κρίση από δύο μέλη της Επιστημονικής Επιτροπής του Συνεδρίου. Επιτρέπονται μέχρι 2 συμμετοχές στο πρόγραμμα του Συνεδρίου για κάθε συγγραφέα (μία προσωπική εισήγηση και μία συμμετοχή σε συμπόσιο). Ενθαρρύνουμε ιδιαίτερα τις υποβολές από γυναίκες και υπο-εκπροσωπούμενες ομάδες.

Δεν υπάρχει κόστος συμμετοχής στο Συνέδριο. Βεβαιώσεις συμμετοχής δίνονται μόνο στους/στις Συνέδρους (δεν δίνονται βεβαιώσεις παρακολούθησης του Συνεδρίου).

Προσκεκλημένοι/ες ομιλητές/τριες:

Alexander Bird (Πανεπιστήμιο του Cambridge)
Federica Russo (Πανεπιστήμιο του Amsterdam)

Προθεσμία υποβολής περιλήψεων: 20 Ιουνίου 2022

Ημερομηνία ανακοίνωσης αποτελεσμάτων: 25 Ιουλίου 2022

Για να υποβάλετε την περίληψή σας επισκεφτείτε το σύνδεσμο: https://conferences.uoa.gr/event/51/

Για πληροφορίες μπορείτε να απευθυνθείτε στην Οργανωτική Επιτροπή: phos[at]phs.uoa[dot]gr

Οργανωτική Επιτροπή

Μαρία Αμοιρίδη-Βηδενμάιερ, Αλέξανδρος Αποστολίδης, Μιχάλης Βίνος, Σταύρος Ιωαννίδης, Βλαδίμηρος Κατρανίδης, Βιολέττα Μανωλά, Ρένος Μηλιάς, Μυρτώ Ρασινιέ, Βασίλης Σακελλαρίου, Βανέσσα Σέιφερτ, Βαλάντης Στεργίου, Γιάννης Στεφάνου, Αμαλία Τσακίρη

Επιστημονική Επιτροπή

Στέλιος Βιρβιδάκης, Παναγιώτης Θανασάς, Κατερίνα Ιεροδιακόνου, Βασίλειος Καρακώστας, Βασιλική Κιντή, Χρυσόστομος Μαντζαβίνος, Ελένη Μανωλακάκη, Δρακούλης Νικολινάκος, Άννα Τηγάνη, Μιχάλης Φιλίππου, Αντώνης Χατζημωϋσής, Άρης Χατζής, Στάθης Ψύλλος