EΚΔΗΛΩΣΕΙΣ

ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΜΕ ΘΕΜΑ: ΤΟ «ΠΕΡI ΒΑΣΙΛΕΙΟΥ ΤΑΞΕΩΣ» ΤΟΥ ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΑ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ Ζ ΠΟΡΦΥΡΟΓΕΝΝΗΤΟΥ: ΕΝΑ ΕΚΔΟΤΙΚΟ ΓΕΓΟΝΟΣ

Δευτέρα 25 Οκτωβρίου 2021

Με αφορμή την πρόσφατη, πολύτομη νέα έκδοση του «Περὶ βασιλείου τάξεως (De cerimoniis)» του Κωνσταντίνου Ζ΄ Πορφυρογεννήτου, το Τμήμα Φιλολογίας του ΕΚΠΑ οργανώνει εκδήλωση με θέμα:

Το «Περὶ βασιλείου τάξεως» του αυτοκράτορα Κωνσταντίνου Ζ΄ Πορφυρογεννήτου:  Ένα εκδοτικό γεγονός.

Διάλεξη και συζήτηση με τον εκδότη του έργου κ. BernardFlusinομότιμο καθηγητή Βυζαντινής Φιλολογίας στο Πανεπιστήμιο της Σορβόννης.

Χαιρετισμός από τον Πρόεδρο του Τμήματος Φιλολογίας καθηγητή Αμφιλόχιο Παπαθωμά.

Προλογίζουν οι καθηγήτριες Βυζαντινής Φιλολογίας Θεοδώρα Αντωνοπούλου, Διευθύντρια του Τομέα Βυζαντινής Φιλολογίας & Λαογραφίας και Μαρίνα Λουκάκη, Διευθύντρια του Μεταπτυχιακού Προγράμματος  Βυζ. Φιλ. «Αρέθας»

Δευτέρα 25 Οκτωβρίου 2021, ώρα 12.15΄ – 14.30΄, αίθουσα 445

Η εκδήλωση πραγματοποιείται στο πλαίσιο των μαθημάτων Ιστοριογραφία Α΄ (60ΚΦΒ03) και Βυζαντινή Ρητορική-Επιστολογραφία (60ΜΦΒ08+ΓΦΒ08) του τμήματος Φιλολογίας και του μαθήματος Βυζαντινή Φιλολογία (61ΦΒ27) του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας.

Η εκδήλωση θα μεταδίδεται ταυτόχρονα διαδικτυακά, θα καταγράφεται και στη συνέχεια θα είναι διαθέσιμη μέσω της Υπηρεσίας Ζωντανών Μεταδόσεων Δήλος/Delos του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών (http://live.uoa.gr).

Για λόγους χωρητικότητας της αίθουσας, ο αριθμός των φυσικά παρόντων στην εκδήλωση περιορίζεται σε 150 άτομα. Οι φοιτητές καλούνται να δηλώσουν συμμετοχή στο σχετικό ερωτηματολόγιο του μαθήματός τους στην ηλεκτρονική τάξη. Η συμμετοχή των διδασκόντων είναι ελεύθερη.