ΗΜΕΡΙΔΕΣ - ΣΕΜΙΝΑΡΙΑ

ΕΠΑΝΑΣΤΑΤΙΚΟ ΦΑΙΝΟΜΕΝΟ ΚΑΙ ΙΔΕΟΛΟΓΙΑ ΣΤΗΝ ΚΡΗΤΗ ΚΑΙ ΣΤΑ ΙΟΝΙΑ ΝΗΣΙΑ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΟ ΤΗΣ ΒΕΝΕΤΙΚΗΣ ΚΥΡΙΑΡΧΙΑΣ

Παρασκευή 27 Απριλίου 2018 AΙΘΟΥΣΑ 812 ΤΗΣ ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΗΣ ΣΧΟΛΗΣ ΤΟΥ ΕΚΠΑ

Το Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών «Ελληνορωμαϊκές-Ελληνοϊταλικές Σπουδές: Λογοτεχνία, Ιστορία και Πολιτισμός» και το Σεμινάριο Ιταλικής Ιστορίας και Ιστοριογραφίας (Τμήμα Ιταλικής Γλώσσας και Φιλολογίας του ΕΚΠΑ) σας προσκαλούν στη σεμιναριακή διάλεξη του Ομότιμου Καθηγητή του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών κ. Γεωργίου Λεοντσίνη, με θέμα:

«Επαναστατικό φαινόμενο και ιδεολογία στην Κρήτη και στα Ιόνια νησιά κατά
την περίοδο της βενετικής κυριαρχίας»

H διάλεξη θα πραγματοποιηθεί την Παρασκευή 27 Απριλίου 2018 (18:00) στην αίθουσα 812 της Φιλοσοφικής Σχολής του ΕΚΠΑ.

Βιο-εργογραφία του ομιλητή, ιστορικές πηγές σχετικές με τη διάλεξη και κείμενο προετοιμασίας έχουν αναρτηθεί στη ιστοσελίδα:

Aφίσα