EΚΔΗΛΩΣΕΙΣ

ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΕΚΔΗΛΩΣΗ-ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΜΕ ΤΙΤΛΟ: «ΕΛΛΗΝ, ΡΩΜΗΟΣ, ΓΡΑΙΚΟΣ. ΣΥΛΛΟΓΙΚΟΙ ΠΡΟΣΔΙΟΡΙΣΜΟΙ ΚΑΙ ΤΑΥΤΟΤΗΤΕΣ»

Τρίτη 22 Ιανουαρίου 2019 ΑΜΦΙΘΕΑΤΡΟ "ΑΛΚΗΣ ΑΡΓΥΡΙΑΔΗΣ", ΚΕΝΤΡΙΚΟ ΚΤΗΡΙΟ, ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ 30
 Επιστημονική εκδήλωση-συζήτηση με τίτλο: «Έλλην, Ρωμηός, Γραικός. Συλλογικοί Προσδιορισμοί και Ταυτότητες»

Το Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών και το Τμήμα Ιστορίας και Αρχαιολογίας της Φιλοσοφικής Σχολής του Ε.Κ.Π.Α. οργανώνουν επιστημονική εκδήλωση-συζήτηση με τίτλο: «Έλλην, Ρωμηός, Γραικός. Συλλογικοί Προσδιορισμοί και Ταυτότητες» με αφορμή την έκδοση του ομότιτλου τόμου, σε επιμέλεια των Όλγας Κατσιαρδή-Hering, Αναστασίας Παπαδία-Λάλα, Κατερίνας Νικολάου, Βαγγέλη Καραμανωλάκη (Ιστορήματα 7 / Τμήμα Ιστορίας και Αρχαιολογίας Ε.Κ.Π.Α. Εκδόσεις Ευρασία, Αθήνα 2018).

Η εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί την Τρίτη, 22 Ιανουαρίου 2019 και ώρα 19:00, στο Αμφιθέατρο «Άλκης Αργυριάδης» του Πανεπιστημίου Αθηνών (κεντρικό κτήριο, Πανεπιστημίου 30).

Σας προσκαλούμε να παραστείτε.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

• Προσφώνηση από τον Πρύτανη του Ε.Κ.Π.Α., καθηγητή Μελέτιο-Αθανάσιο Κ. Δημόπουλο.
  • Χαιρετισμός από τον Πρόεδρο του Τμήματος Ιστορίας και Αρχαιολογίας, καθηγητή Ευάνθη Χατζηβασιλείου.
  • Χαιρετισμός εκ μέρους των επιμελητών του τόμου από την καθηγήτρια του Ε.Κ.Π.Α. Αναστασία Παπαδία-Λάλα και την αναπληρώτρια καθηγήτρια του Ε.Κ.Π.Α. Κατερίνα Νικολάου.
  • Παρουσίαση από την ομότιμη καθηγήτρια του Ε.Κ.Π.Α. Όλγα Κατσιαρδή-Hering: «Έλλην, Ρωμηός, Γραικός. Συλλογικοί Προσδιορισμοί και Ταυτότητες». Η ιστορία ενός εγχειρήματος.
  • Ομιλίες από:
    • τον Πρόεδρο του Εφορευτικού Συμβουλίου της Εθνικής Βιβλιοθήκης, κύριο Σταύρο Ζουμπουλάκη
    • τον ομότιμο καθηγητή του Ε.Κ.Π.Α. Πασχάλη Κιτρομηλίδη
    • τον ομότιμο καθηγητή του Παντείου Πανεπιστημίου Στέφανο Πεσμαζόγλου.

Την εκδήλωση συντονίζει ο επίκουρος καθηγητής του Ε.Κ.Π.Α. Βαγγέλης Καραμανωλάκης.