ΓΕΝΙΚΕΣ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ

Η ΑΝ. ΚΑΘΗΓΗΤΡΙΑ ΤΟΥ ΕΚΠΑ ΜΑΡΙΑ ΓΑΒΟΥΝΕΛΗ ΝΕΑ ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΤΗΣ ΕΕΔΑ

Δευτέρα 15 Απριλίου 2019

Η Αν. Καθηγήτρια Διεθνούς Δικαίου της Νομικής Σχολής του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών Μαρία Γαβουνέλη εξελέγη νέα Πρόεδρος της Εθνικής Επιτροπής για τα Δικαιώματα του Ανθρώπου (ΕΕΔΑ) για την περίοδο 2019-2022, κατά την πρώτη συνεδρίαση της Ολομέλειας της νέας σύνθεσης της ΕΕΔΑ που πραγματοποιήθηκε την Πέμπτη 11 Απριλίου 2019. Η Μαρία Γαβουνέλη, που έχει οριστεί ως μέλος της ΕΕΔΑ από το Σύνδεσμο για τα Δικαιώματα της Γυναίκας, κατείχε τη θέση της Α΄ Αντιπροέδρου της ΕΕΔΑ την περίοδο 2017- 2019, ενώ είναι μέλος του Δ.Σ. της Παγκόσμιας Συμμαχίας Εθνικών Θεσμών Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων (GANHRI) και του Δ.Σ του Ευρωπαϊκού Δικτύου Εθνικών Θεσμών Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων (ENNHRI).

Στη θέση του Α΄Αντιπροέδρου της ΕΕΔΑ εξελέγη ο δικηγόρος Γιάννης Ιωαννίδης, που έχει οριστεί ως μέλος της ΕΕΔΑ από την Ελληνική Ένωση για τα Δικαιώματα του Ανθρώπου και στη θέση της Β΄Αντιπροέδρου επανεξελέγη η δικηγόρος Έλλη Βαρχαλαμά, που έχει οριστεί ως μέλος της ΕΕΔΑ από τη ΓΣΕΕ.

Η Εθνική Επιτροπή για τα Δικαιώματα του Ανθρώπου (ΕΕΔΑ) είναι το ανεξάρτητο συμβουλευτικό όργανο της ελληνικής Πολιτείας σε θέματα προστασίας Δικαιωμάτων του Ανθρώπου. Έχει συσταθεί με το Ν 2667/1998 σύμφωνα με κανόνες των Ηνωμένων Εθνών, τις «Αρχές των Παρισίων». Σε αυτήν μετέχουν πρόσωπα οριζόμενα από 34 φορείς (ανεξάρτητες Αρχές, πανεπιστημιακές σχολές νομικών και πολιτικών επιστημών, συνδικαλιστικές οργανώσεις, ΜΚΟ, πολιτικά κόμματα και υπουργεία).