EΚΔΗΛΩΣΕΙΣ

Η ΜΕΓΑΛΗ ΓΙΟΡΤΗ ΤΗΣ ΑΝΑΓΝΩΣΗΣ

Τετάρτη 02 Μαΐου 2018 ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ ΣΧΟΛΗΣ ΘΕΤΙΚΩΝ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ, ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥΠΟΛΗ

Το Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών έχει την τιμή να συμμετέχει ενεργά με ποικίλες δράσεις καθ’ όλη τη διάρκεια του έτους. Η Βιβλιοθήκη & Κέντρο Πληροφόρησης του ΕΚΠΑ δεν θα μπορούσε να λείψει από αυτή τη γιορτή του Βιβλίου. Ανοίγει της πύλες της στην «Αθήνα - Παγκόσμια Πρωτεύουσα Βιβλίου 2018» και προσκαλεί το κοινό να ανακαλύψει τους θησαυρούς της. Συγκεκριμένα, στο πλαίσιο της Παγκόσμιας Πρωτεύουσας Βιβλίου θα πραγματοποιηθεί η ακόλουθη δράση:

• 2 Μαΐου έως 29 Ιουνίου 2018 - Έκθεση σπάνιου υλικού Βιβλιοθήκης Σχολής Θετικών Επιστημών: Βιβλία και χάρτες.

Το κοινό θα έχει την ευκαιρία να θαυμάσει πλούσιο και σπάνιο υλικό (βιβλία, χάρτες, κ.α.), το οποίο χαρακτηρίζεται από σημαντική ευρύτητα και καλύπτει το σύνολο των γνωστικών αντικειμένων των Τμημάτων της Σχολής Θετικών Επιστημών. Η δράση εντάσσεται στη θεματική ενότητα «Η Μεγάλη Γιορτή της Ανάγνωσης» της διοργάνωσης «Αθήνα 2018 - Παγκόσμια Πρωτεύουσα Βιβλίου.

Το υλικό ήδη εκτίθεται στον 3ο όροφο της Βιβλιοθήκης της Σχολής Θετικών Επιστημών (Πανεπιστημιούπολη Ζωγράφου) από τις 2 Μαΐου έως τις 29 Ιουνίου 2018 (ωράριο Έκθεσης: 10.00-17.00). Η είσοδος είναι ελεύθερη.

Μία πρώτη άποψη του υλικού, το οποίο περιλαμβάνεται στην Έκθεση, μπορείτε να δείτε στο σχετικό video της Βιβλιοθήκης & Κέντρου Πληροφόρησης: https://youtu.be/OaC_4Fv_59I