ΗΜΕΡΙΔΕΣ - ΣΕΜΙΝΑΡΙΑ

ΗΜΕΡΙΔΑ ΜΕ ΘΕΜΑ "ΨΥΧΟΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ ΠΑΙΔΙΩΝ ΠΡΟΣΦΥΓΩΝ"

Παρασκευή 05 Μαΐου 2017

Το Τμήμα Ψυχολογίας και το Κέντρο Έρευνας και Εφαρμογών Σχολικής Ψυχολογίας του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών διοργανώνουν ημερίδα με τίτλο «Ψυχοκοινωνική υποστήριξη παιδιών προσφύγων».

Η ημερίδα απευθύνεται σε εκπαιδευτικούς, στελέχη εκπαίδευσης, ειδικούς ψυχικής υγείας, επαγγελματίες που εργάζονται με ευάλωτες ομάδες παιδιών και εφήβων, καθώς και σε προπτυχιακούς και μεταπτυχιακούς φοιτητές. Σκοπός της ημερίδας είναι η ευαισθητοποίηση των συμμετεχόντων αναφορικά με θέματα ψυχοκοινωνικής προσαρμογής και στήριξης παιδιών προσφύγων, καθώς και η ανάδειξη προοπτικών ενδυνάμωσης όλων των μελών της σχολικής κοινότητας.

Η ημερίδα θα πραγματοποιηθεί το Σάββατο 6 Μαΐου 2017, ώρες 10:00-15:00, στην αίθουσα Aula της Φιλοσοφικής Σχολής του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών. Υποβολή αιτήσεων εγγραφής μέχρι και την Πέμπτη 4 Μαΐου 2017

Η συμμετοχή στο σεμινάριο περιλαμβάνει: παρακολούθηση της ημερίδας, έντυπο υλικό, πιστοποιητικό συμμετοχής και διάλειμμα-καφέ.

Για πληροφορίες σχετικά με το πρόγραμμα και τη διαδικασία εγγραφής ακολουθήστε τον παρακάτω σύνδεσμο: