ΣΗΜΑΝΤΙΚΕΣ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ

ΤΟ ΕΚΠΑ ΓΙΑ ΤΑ 200 ΧΡΟΝΙΑ ΤΗΣ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗΣ ΤΟΥ 1821

«Η ορκωμοσία του Λόρδου Βύρωνα στον τάφο του Μάρκου Μπότσαρη», έργο του Λουντοβίκο Λιπαρίνι, 1850.  Μουσείο Μπενάκη.

Το 2021 γιορτάζουμε τα 200 χρόνια από την έναρξη της Επανάστασης του 1821. Το Εθνικόν και Καποδιστριακόν Πανεπιστήμιον Αθηνών (ΕΚΠΑ) προετοιμάζει μια σειρά από εκδηλώσεις με σκοπό την ανάδειξη της σημασίας της Επανάστασης ως ελληνικού και διεθνούς γεγονότος, αλλά και τον αναστοχασμό γύρω από την ιστορική πορεία του ελληνικού κράτους. Η απόφαση αυτή δεν συνδέεται μόνο με τη δεσπόζουσα θέση του Πανεπιστημίου μας στον πνευματικό και πολιτιστικό χάρτη της χώρας. Συνδέεται και με τη συνολική ιστορία του Ιδρύματος και την προσφορά του. Η ίδρυση πανεπιστημίου αποτέλεσε ένα από τα όνειρα των επαναστατών που πραγματοποιήθηκε το 1837. Υπήρξε το πρώτο πανεπιστήμιο στη Νοτιοανατολική Ευρώπη και το μόνο έως τη δεκαετία του 1920 ανώτατο ελληνικό εκπαιδευτικό ίδρυμα. Πολλοί αγωνιστές της Επανάστασης (δωρητές, καθηγητές κ.ά.), όπως και Έλληνες της Διασποράς, ενεπλάκησαν στη δημιουργία και λειτουργία του. Το Πανεπιστήμιο λειτούργησε ως θεματοφύλακας της μνήμης της Επανάστασης μέσα από τη δημόσια παρουσία του (ανδριάντες, εορτασμός επετείων, ποιητικοί διαγωνισμοί, κ.ά.), καθώς και με το επιστημονικό του έργο (διδακτικό έργο, μεταπτυχιακές σπουδές, ερευνητικά προγράμματα, κ.ά.) Επιθυμώντας, να συμβάλει έγκαιρα στον σχεδιασμό του εορτασμού των 200 χρόνων, η Σύγκλητος του ΕΚΠΑ έχει προχωρήσει, ήδη από το 2018 (συνεδρίαση 6-6-2018), στη σύσταση ειδικής Επιτροπής, με Πρόεδρο τον Πρύτανη κ. Μελέτιο-Αθανάσιο Κ. Δημόπουλο και με τη συμμετοχή έγκριτων επιστημόνων, καθηγητών στο ΕΚΠΑ: των Νίκου Κ. Αλιβιζάτου, Ιωάννη Βρότσου, Νάσιας Γιακωβάκη, Μαρίας Ευθυμίου, Δημήτρη Καραδήμα, Άννας Καρακατσούλη, Βαγγέλη Καραμανωλάκη, Όλγας Κατσιαρδή-Hering, Πασχάλη Μ. Κιτρομηλίδη, Παρασκευά Κονόρτα, Κώστα Κωστή, Λάμπρου Λιάβα, Αντώνη Μακρυδημήτρη, Ναπολέοντα Μαραβέγια, Χάρη Μπαμπούνη, Γιάννη Ξούρια, Ιωάννη Παναγιωτόπουλου, Αναστασίας Παπαδία-Λάλα, Δημήτρη Παυλόπουλου, Βάσως Σειρηνίδου, Άννας Ταμπάκη, Ευάνθη Χατζηβασιλείου.

Περισσότερα στο https://2021.uoa.gr/

Βίντεο επετειακών εκδηλώσεων (youtube)