ΣΗΜΑΝΤΙΚΕΣ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ

ΤΟ ΕΚΠΑ ΣΤΑ 70 ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΠΑΝ/ΜΙΑ ΠΑΓΚΟΣΜΙΩΣ ΣΤΟΝ ΤΟΜΕΑ ΤΩΝ ΚΛΑΣΣΙΚΩΝ ΣΠΟΥΔΩΝ ΚΑΙ ΤΗΣ ΑΡΧ. ΙΣΤΟΡΙΑΣ ΚΑΙ ΣΤΑ TOP 150 ΣΤΟΝ ΤΟΜΕΑ ΤΗΣ ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΑΣ

Το ΕΚΠΑ στα 70 καλύτερα Παν/μια Παγκοσμίως στον τομέα των Κλασσικών Σπουδών και της Αρχ. Ιστορίας και στα  top 150  στον τομέα της Αρχαιολογίας

Εξαιρετικά σημαντικές διακρίσεις για το Τμήμα Ιστορίας Αρχαιολογίας αλλά και για τις Κλασσικές Σπουδές που προσφέρει το Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών, προέκυψαν από την πρόσφατη δημοσίευση των αποτελεσμάτων της παγκόσμιας κατάταξης Πανεπιστημίων του Οργανισμού QS (Quacquarelli Symonds) για το έτος 2021. Σύμφωνα με τα αποτελέσματα αυτής της κατάταξης, η οποία ανακοινώθηκε στις αρχές Μαρτίου, ο τομέας Κλασσικών Σπουδών και Αρχαίας Ιστορίας του Ιδρύματος κατατάσσεται για πρώτη φορά στις θέσεις 51-70 παγκοσμίως, ενώ ο τομέας της Αρχαιολογίας παραμένει στις θέσεις 101-150.

Εκτός των 4 κριτηρίων όπως Ακαδημαϊκή φήμη, φήμη μεταξύ των εργοδοτών, αριθμός ετερο-αναφορών ανά εργασία, δείκτης h-index, μία ακόμη μεταβλητή που συνετέλεσε στην άνοδο του Τμήματος Ιστορίας -Αρχαιολογίας και των δύο τομέων στη συγκεκριμένη κατάταξη της QS είναι η υλοποίηση του πρώτου ξενόγλωσσου – αγγλόφωνου  προπτυχιακού προγράμματος στην Ιστορία, Αρχαιολογία και τη λογοτεχνία της Αρχαίας Ελλάδας.  Το εν λόγω πρόγραμμα άνοιξε τις πύλες του το ακαδημαϊκό έτος 2020-2021, δέχτηκε τους πρώτους ξένους προπτυχιακούς φοιτητές  και έλαβε μεγάλη προβολή και δημοσιότητας, όντας το πρώτο ξενόγλωσσο προπτυχιακό πρόγραμμα ελληνικού πανεπιστημίου.

Περισσότερες πληροφορίες στο https://www.topuniversities.com/subject-rankings/2021.