ΣΗΜΑΝΤΙΚΕΣ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ

ΤΟ ΕΚΠΑ ΣΤΗΝ 1η ΘΕΣΗ ΜΕΤΑΞΥ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΩΝ ΣΤΗΝ ΔΙΕΘΝΗ ΚΑΤΑΤΑΞΗ «TIMES HIGHER EDUCATION WORLD UNIVERSITY RANKINGS»

Το ΕΚΠΑ στην 1η θέση μεταξύ των ελληνικών πανεπιστημίων στην διεθνή κατάταξη «Times Higher Education World University Rankings»

Προσφάτως, δημοσιεύτηκαν από τον Οργανισμό Times Higher Education του Elsevier, τα αποτελέσματα της παγκόσμιας κατάταξης Times Higher Education World University Rankings για το έτος 2022-2023.

Η εν λόγω κατάταξη μαζί την αντίστοιχη της  QS World University Rankings και το Academic Ranking of World Universities (γνωστή ως Λίστα της Σανγκάης), θεωρούνται οι τρεις κατατάξεις με τη μεγαλύτερη απήχηση  και εγκυρότητα διεθνώς. Στη φετινή κατάταξη το Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών, για πρώτη φορά ανεβαίνει στην  1η θέση μεταξύ των 16 ελληνικών πανεπιστημίων που συμπεριλαμβάνονται στην φετινή κατάταξη παραμένοντας  στις θέσεις 401-500 παγκοσμίως.

Πίνακας παγκόσμιας κατάταξης