EΚΔΗΛΩΣΕΙΣ

ΤΟ ΕΠΕΙΓΟΝ ΑΙΤΗΜΑ ΖΩΗΣ ΓΙΑ ΨΥΧΟΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΜΕΡΙΜΝΑ

Δευτέρα 21 Οκτωβρίου 2019 ΑΜΦΙΘΕΑΤΡΟ "ΑΛΚΗΣ ΑΡΓΥΡΙΑΔΗΣ", ΚΕΝΤΡΙΚΟ ΚΤΗΡΙΟ, ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ 30

Εκδήλωση με θέμα “Το Επείγον Αίτημα Ζωής για Ψυχοκοινωνική Μέριμνα" συνδιοργανώνουν τη Δευτέρα 21/10/2019 στις 19:00 στο Αμφιθέατρο “Α. Αργυριάδης” του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών (Πανεπιστημίου 30) το Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών και το Athens Photo World, συνεχίζοντας τη συνεργασία που ξεκίνησε την προηγούμενη χρονιά.

Μέσα από τις φωτογραφίες του Θοδωρή Νικολάου, φιναλίστ του βραβείου Athens Photo World,  και της μακροχρόνιας δουλειάς του γύρω από την Ψυχική Υγεία, με φωτογραφίες από τα κατά τόπους ιδρύματα της χώρας. και με την παρουσία στο πάνελ του κ. Στέλιου Στυλιανίδη, Ψυχιάτρου-Ψυχαναλυτή, Καθηγητή Κοινωνικής Ψυχιατρικής στο Πάντειο Πανεπιστήμιο και Επ. Συμβούλου του Ε.Π.Α.Ψ.Υ., του κ. Χαράλαμπου Τουλούμη, Ψυχιάτρου, Συντονιστή Διευθυντή Ψυχιατρικού Νοσοκομείου Δαφνίου και του Αύγουστου Κορτώ, συγγραφέα, θα αναπτυχθεί το επείγον αίτημα ζωής για Ψυχοκοινωνική Μέριμνα και γενικότερα για την Ψυχική Υγεία, ένα θέμα με πολλές προκαταλήψεις και στερεότυπα για πολλούς ακόμη και σήμερα.

Την εκδήλωση συντονίζει ο καθηγητής και Διευθυντής της Ψυχιατρικής Κλινικής του ΕΚΠΑ, κύριος Χαράλαμπος Παπαγεωργίου.

Το Athens Photo World στοχεύει να καταστεί μια ετήσια διοργάνωση (η επόμενη πραγματοποιείται 22/5-31/5/2020) με πολλές ενδιάμεσες εκδηλώσεις (ημερήσιες ή διήμερες) κατά τη διάρκεια του έτους, πάντα με αναφορά στο σύγχρονο φωτορεπορτάζ.

Η πρώτη από τις εκδηλώσεις για το ακαδημαϊκό έτος 2019-2020 έχει ως σημείο εκκίνησης τις φωτογραφίες του φωτογράφου Θοδωρή Νικολάου.