ΣΗΜΑΝΤΙΚΕΣ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΤΗΣ ΣΥΓΚΛΗΤΟΥ ΤΟΥ ΕΚΠΑ (22/12/2020)

Η Σύγκλητος του ΕΚΠΑ συζήτησε σήμερα, 22/12/2020, την κατάσταση που η κατάληψη έχει δημιουργήσει στην Α’ φοιτητική εστία (Α’ ΦΕΠΑ)  και ενημερώνει την ακαδημαϊκή κοινότητα του Ιδρύματος για τα εξής:

Εδώ και λίγες ημέρες υπάρχει κατάληψη των γραφείων της Διεύθυνσης και της Γραμματείας, των εστιατορίων και άλλων χώρων στους ορόφους της ΦΕΠΑ. Παρόλο που από την έναρξη του τρέχοντος ακαδημαϊκού έτους όλα τα αρμόδια μέλη της διοίκησης του Πανεπιστημίου βρίσκονται σε συνεχείς συζητήσεις και διαβουλεύσεις με εκπροσώπους των φοιτητών για την αντιμετώπιση των θεμάτων που αφορούν στις φοιτητικές εστίες, ομάδα φοιτητών προχώρησε χωρίς καμία προειδοποίηση στην κατάληψη της Α΄ ΦΕΠΑ. Η κατάληψη αυτή συνεχίζεται με τη συνδρομή και εξωπανεπιστημιακών.

Η κατάσταση, όπως έχει διαμορφωθεί, εγκυμονεί σοβαρούς κινδύνους και δημιουργεί πλήθος προβλημάτων, τα σπουδαιότερα από τα οποία είναι τα εξής: (α) Διασπορά του κορωνοϊού, καθώς δεν λαμβάνονται μέτρα προστασίας, (β) Διακοπή της σίτισης στις ΦΕΠΑ για λόγους ασφαλείας και προστασίας της υγείας των φοιτητών, με ό,τι αυτό συνεπάγεται για το μέλλον των συμβάσεων σίτισης με το ΙΝΕΔΙΒΙΜ, (γ) Αδυναμία του Πανεπιστημίου και της Διεύθυνσης ΦΕΠΑ να παρακολουθήσει τη λειτουργία συστημάτων (όπως, π.χ., θέρμανσης, ανέλκυσης, κλπ), καθώς και της καθαριότητας και φύλαξης των χώρων (δ) Αδυναμία της Εφορείας να προχωρήσει σε εισδοχές και παραχώρηση δωματίων σε νέους δικαιούχους, (ε) Κίνδυνος απώλειας εγγράφων της Γραμματείας ή περιουσιακών στοιχείων της ΦΕΠΑ, (στ) Κίνδυνος φθορών και καταστροφών, ιδιαίτερα επειδή έχουν παρεισφρήσει εξωπανεπιστημιακοί.

Επειδή η κατάσταση αυτή δεν μπορεί να συνεχιστεί, καλούμε όλους να αναλογιστούν την ευθύνη που αναλαμβάνουν έναντι των οικοτρόφων της ΦΕΠΑ, έναντι του Πανεπιστημίου, και έναντι της κοινωνίας, που μαστίζεται από την επίθεση της πανδημίας. Η στέρηση της ελευθερίας κίνησης των εργαζομένων του ΕΚΠΑ στον χώρο των εστιών, η στέρηση των δικαιωμάτων των φοιτητών και η απουσία αποτελεσματικής προστασίας φοιτητών και εργαζομένων στους χώρους αυτούς δεν πρόκειται να γίνουν ανεκτές.