ΓΕΝΙΚΕΣ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ

ΑΠΩΛΕΙΑ ΤΟΥ ΣΩΤΗΡΗ ΦΟΥΡΝΑΡΟΥ, ΕΠΙΚΟΥΡΟΥ ΚΑΘΗΓΗΤΗ ΤΟΥ ΤΟΜΕΑ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑΣ

Με άφατη θλίψη ανακοινώνουμε την απώλεια του εκλεκτού και πολυαγαπημένου μας συναδέλφου Σωτήρη Φουρνάρου, επίκουρου καθηγητή του Τομέα Φιλοσοφίας του Τμήματος Φ.Π.Ψ. Ο Σωτήρης έφυγε πρόωρα από κοντά μας σήμερα Πέμπτη, 9 Αυγούστου 2018 και η κηδεία του θα γίνει το Σάββατο, 11 Αυγούστου 2018, στις 11.00 από το Κοιμητήριο του Κόκκινου Μύλου (στην Νέα Φιλαδέλφεια). Ο Σωτήρης έδωσε με ιδιαίτερη αξιοπρέπεια όλους του προηγούμενους μήνες μια άνιση μάχη με την επάρατο ασθένεια και τελικά νικήθηκε. Θα μας λείψει η όμορφη παρουσία του, η ευγένεια του χαρακτήρα του, το χαμόγελό του και η συναδελφική του αλληλεγγύη. Πάνω από όλα, όμως, θα λείψει από τους φοιτητές μας η αγάπη και η αμέριστη φροντίδα του για την γνώση και την πρόοδό τους και από όλους τους διοικητικούς υπαλλήλους του Τομέα και του Τμήματός μας η σεμνότητα και το ακαδημαϊκό του ήθος.

Ο Σωτήρης Φουρνάρος σπούδασε Φιλοσοφία στο Τμήμα Φ.Π.Ψ. του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών και το 2003 αναγορεύθηκε διδάκτωρ του Τομέα Φιλοσοφίας. Δίδαξε μαθήματα Φιλοσοφίας σε προπτυχιακό και μεταπτυχιακό επίπεδο τόσο ως ειδικός επιστήμων στο Τμήμα Φ.Π.Ψ. , στο Πανεπιστήμιο Πελοποννήσου και στην ΑΣΠΑΙΤΕ όσο και ως λέκτορας και τα τελευταία χρόνια ως επίκουρος καθηγητής «Νεοελληνικής Φιλοσοφίας» στον Τομέα Φιλοσοφίας του ΕΚΠΑ. Το ακαδημαϊκό του έργο υπήρξε πλούσιο, παρά τα λίγα χρόνια που η μοίρα του «χάρισε» να ζήσει και να δημιουργήσει. Συνέγραψε βιβλία και επιστημονικά άρθρα αφιερωμένα κυρίως στο γνωστικό αντικείμενο της Νεοελληνικής Φιλοσοφίας, μετέφρασε ο ίδιος και επιμελήθηκε την μετάφραση ξένων μελετών, οργάνωσε και συμμετείχε σε πολλά επιστημονικά συνέδρια, υπήρξε μέλος πολλών επιστημονικών Εταιρειών και Επιτροπών, ενώ το βιβλίο του για τον Αδαμάντιο Κοραή και το πνευματικό περιβάλλον της εποχής του έλαβε το βραβείο της Ακαδημίας Αθηνών. Ίδρυσε τέλος το «Εργαστήριο Νεοελληνικής Φιλοσοφίας» στον Τομέα μας που τώρα θα παραμείνει «ορφανό» και συμμετείχε ενεργά στις συντονιστικές επιτροπές δύο διατμηματικών μεταπτυχιακών προγραμμάτων σπουδών, του παλαιότερου για την «Ηθική Φιλοσοφία» σε συνεργασία με το Πανεπιστήμιο Πελοποννήσου και του νεώτερου για την «Φιλοσοφία και την Διοίκηση» με το Τμήμα Οικονομικών Επιστημών του ΕΚΠΑ.

Ο Τομέας Φιλοσοφίας θρηνεί τον πρόωρο θάνατο του αγαπημένου μας συναδέλφου και φίλου Σωτήρη Φουρνάρου. Η ανάμνησή του θα μένει πάντα ζωντανή στο νου και την καρδιά μας. Στην οικογένειά του και ιδιαίτερα στον μικρό, ανήλικο γιο του εκφράζουμε τα πιο θερμά μας συλλυπητήρια. Ας είναι ελαφρύ το χώμα της Αττικής γης που θα τον σκεπάσει!

Ο Διευθυντής του Τομέα Φιλοσοφίας

Γιώργος Βασίλαρος