ΔΙΑΚΡΙΣΕΙΣ

ΒΡΑΒΕΥΣΗ ΚΟΙΝΩΦΕΛΟΥΣ ΟΡΓΑΝΩΣΗΣ ΜΕ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΚΑΘΗΓΗΤΩΝ ΤΗΣ ΙΑΤΡΙΚΗΣ ΣΧΟΛΗΣ ΤΟΥ ΕΚΠΑ

Η  μη κερδοσκοπική οργάνωση Αποστολή ΑΝΘΡΩΠΟΣ βραβεύτηκε στο πλαίσιο των BRAVO Awards του QualityNet Foundation, ενός  διεθνούς μη κερδοσκοπικού οργανισμού που προωθεί την κοινωνική υπευθυνότητα και την βιώσιμη ανάπτυξη  στον Πυλώνα BRAVO Society για το Πρόγραμμα «Φροντί-ζουμε την τρίτη ηλικία». Το βραβείο παρέλαβε η ιδρύτριά της οργάνωσης,  Αναπληρώτρια Καθηγήτρια της Ιατρικής Σχολής του ΕΚΠΑ  κα. Υπατία Δούση-Αναγνωστοπούλου.

Η  Αποστολή ΑΝΘΡΩΠΟΣ δραστηριοποιείται την τελευταία δεκαετία τόσο στην Ελλάδα και όσο και σε χώρες του αναπτυσσόμενου κόσμου με προγράμματα ιατρικής περίθαλψης και υποστήριξης ευάλωτων κοινωνικών ομάδων. Τα τελευταία χρόνια έχει υλοποιήσει προγράμματα χειρουργικής εκπαίδευσης στην Αιθιοπία και την Τανζανία, καθώς και εμβολιασμού ανασφάλιστων παιδιών, κάλυψης ιατροφαρμακευτικών αναγκών, ιατρικής περίθαλψης ηλικιωμένων και οδοντιατρικής παρέμβασης στην χώρα μας με πανελλαδική εμβέλεια, με την εθελοντική συμμετοχή των Αν. Καθηγητών Χειρουργικής του ΕΚΠΑ Π. Βασιλείου και Σ. Στεργιόπουλου, Παιδοχειρουργικής Χρ. Σαλάκου και Παιδιατρικής Β. Παπαευαγγέλου.