ΣΗΜΑΝΤΙΚΕΣ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ: «ΣΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΤΟΥ ΑΥΤΙΣΜΟΥ»

«Στην καρδιά του αυτισμού»: Πώς μπορεί ένας έφηβος με ΔΑΦ να κάνει ιατρικές εξετάσεις χωρίς να βιώσει άγχος; Ένα διαφορετικό επιστημονικό πρόγραμμα για έφηβους και νέους με Διαταραχή Αυτιστικού Φάσματος, γονείς και θεραπευτές.

Η κλινική ψυχολόγος κ. Αγγελική Γενά, καθηγήτρια στο Παιδαγωγικό Τμήμα Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης της Φιλοσοφικής Σχολής του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, έχει την επιστημονική ευθύνη του προγράμματος του Ιδρύματος Ωνάση, «Στην καρδιά του αυτισμού», σε συνεργασία με το Ωνάσειο Καρδιοχειρουργικό Κέντρο, και τον Πανελλήνιο Σύλλογο Προσαρμοσμένων Δραστηριοτήτων «ΆΛΜΑ».

Μια ιατρική εξέταση αποτελεί πηγή άγχους για όλους μας, πολύ περισσότερο όμως για τους συνανθρώπους μας με Διαταραχή Αυτιστικού Φάσματος (ΔΑΦ). Μια ιατρική επίσκεψη, ιατρικές εξετάσεις, αλλά κυρίως η προσέλευση σε νοσοκομείο, μπορεί να προκαλέσουν έντονες αγχώδεις αντιδράσεις, οι οποίες, όμως, θα μπορούσαν να αποφευχθούν αν οι έφηβοι με ΔΑΦ δεχθούν κάποια συστηματική βοήθεια και ψυχολογική υποστήριξη. Η βοήθεια αυτή σχετίζεται πρωτίστως με τρόπους συστηματικής εξοικείωσής τους με τους χώρους και τις διαδικασίες που περιλαμβάνει μια ιατρική εξέταση. Η βοήθεια αυτή θα πρέπει να δοθεί υπό την εποπτεία ψυχολόγων ή άλλων επιστημόνων ψυχικής υγείας αλλά πάντοτε σε συνεργασία με την οικογένεια του εφήβου και με το νοσηλευτικό και ιατρικό προσωπικό του νοσοκομείου.

Το πρόγραμμα, «Στην καρδιά του αυτισμού», αφορά όχι μόνο στην απευαισθητοποίηση εφήβων και νέων με Διαταραχή Αυτιστικού Φάσματος (ΔΑΦ) σε φοβίες που μπορεί να έχουν αναπτύξει σχετικά με ιατρικές πράξεις, αλλά και στην εκπαίδευση θεραπευτών και γονέων ατόμων με ΔΑΦ, ώστε και οι ίδιοι να μετέχουν ενεργά στην εφαρμογή αυτού του θεραπευτικού προγράμματος. Επιπλέον, το εν λόγω πρόγραμμα περιλαμβάνει ευαισθητοποίηση και εκπαίδευση του προσωπικού του Ωνασείου Καρδιοχειρουργικού Κέντρου.

Το πρόγραμμα ξεκίνησε τον Νοέμβριο του 2019 και θα συνεχιστεί έως και τον Μάιο του 2020. Πληροφορίες παρέχονται στο τηλ. 210 3713000, στη διεύθυνση του ηλεκτρονικού ταχυδρομείου: education[at]onassis[dot]org, και στην ιστοσελίδα: https://www.onassis.org/el/whats-on/heart-autism, όπου θα αναρτηθεί ηλεκτρονικό υλικό για την περαιτέρω διάχυση του θεραπευτικού πρωτοκόλλου του προγράμματος.

ΑΠΕΥΘΥΝΕΤΑΙ ΣΕ

Εφήβους με διαταραχή αυτιστικού φάσματος

Προσωπικό ιατρικών μονάδων

Ειδικούς παιδαγωγούς, ψυχολόγους – θεραπευτές