ΣΗΜΑΝΤΙΚΕΣ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ

ΕΚΤΑΚΤΗ ΣΥΝΟΔΟΣ ΠΡΥΤΑΝΕΩΝ 14/1/2017

Η Έκτακτη Σύνοδος Πρυτάνεων συνήλθε σήμερα Σάββατο 14 Ιανουαρίου 2017 παρουσία του Υπουργού Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων κ. Κ. Γαβρόγλου, του Γεν. Γραμματέα κ. Ι. Παντή, του Ειδικού Γραμματέα κ. Γ. Ιωαννίδη  και συνεργατών του Υπουργείου.

Η συνάντηση με τον Υπουργό έγινε σε ιδιαίτερα θετικό κλίμα συνεργασίας και κατανόησης των προβλημάτων των Ελληνικών Πανεπιστημίων. Ο Υπουργός εξέφρασε την ικανοποίησή του για το γεγονός ότι τα Πανεπιστήμια στάθηκαν όρθια μέσα στην παρατεταμένη κρίση και ζήτησε συνεχή συνεργασία και συναίνεση για την αντιμετώπιση των προβλημάτων των Πανεπιστημίων.

Η επεξεργασία των θεμάτων θα συνεχιστεί  στην 83η Σύνοδο Πρυτάνεων η οποία θα πραγματοποιηθεί 26-28 Ιανουαρίου 2017 στην Αλεξανδρούπολη.