ΗΜΕΡΙΔΕΣ - ΣΕΜΙΝΑΡΙΑ

ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΗ ΗΜΕΡΙΔΑ ΣΤΟ ΕΚΠΑ ΓΙΑ ΤΟ ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΤΟΥ CIVIS

Ενημερωτική Ημερίδα στο ΕΚΠΑ για το Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο του CIVIS

Με μεγάλη επιτυχία διεξήχθη το Σάββατο 19 Μαρτίου 2022 και ώρες 10.00 π.μ. -14.00 μ.μ. στο κτήριο Κωστής Παλαμάς, η ενημερωτική ημερίδα για το Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο του CIVIS, στο οποίο συμμετέχει το ΕΚΠΑ και του οποίου μάλιστα αναλαμβάνει την προεδρία την 1η Απριλίου 2022. Το CIVIS απαρτίζουν δέκα κορυφαία δημόσια Ιδρύματα Ανώτατης Εκπαίδευσης από όλες τις περιοχές της Ευρώπης.

Φωτογραφική λήψη από την ημερίδα 1

Φωτογραφική λήψη από την ημερίδα 2

Φωτογραφική λήψη από την ημερίδα 3

Η εκδήλωση πραγματοποιήθηκε παρουσία του Πρύτανη του ΕΚΠΑ κ. Δημόπουλου, του Αντιπρύτανη Ακαδημαϊκών Υποθέσεων και Φοιτητικής Μέριμνας και Επιστημονικού Υπευθύνου του CIVIS κ. Καραδήμα και όλων των άμεσα εμπλεκομένων μελών ΔΕΠ και των διοικητικών υπαλλήλων που συνεισφέρουν στο έργο του CIVIS.

H ημερίδα επικεντρώθηκε στα έως σήμερα πεπραγμένα και στα σημαντικά επιτεύγματα του ΕΚΠΑ μέσα από τη συμμετοχή του στην κοινοπραξία του Ευρωπαϊκού Πανεπιστημίου του CIVIS, κατά την πρώτη τριετή περίοδο πιλοτικής λειτουργίας του (2019-2022) που λήγει τον Σεπτέμβριο του τρέχοντος έτους. Συγκεκριμένα, έγιναν παρουσιάσεις των πεπραγμένων από τους συντονιστές-εκπροσώπους του ΕΚΠΑ στο σύνολο των ομάδων εργασίας του CIVIS και δόθηκε η ευκαιρία για σφαιρική ενημέρωση για τις δραστηριότητες του ΕΚΠΑ στο πλαίσιο του CIVIS, για συζήτηση και ανταλλαγή απόψεων.

Φωτογραφική λήψη από την ημερίδα 4

Φωτογραφική λήψη από την ημερίδα 5

Φωτογραφική λήψη από την ημερίδα 6

Κατά την έναρξη της εκδήλωσης, ο κ. Πρύτανης καλωσόρισε τους συμμετέχοντες και τόνισε ιδιαίτερα τη σημασία του έργου που επιτελείται στο πλαίσιο του CIVIS. O κ. Καραδήμας, Αντιπρύτανης Ακαδημαϊκών Υποθέσεων και Φοιτητικής Μέριμνας, αναφέρθηκε στην εναρκτήρια εισήγησή του μεταξύ άλλων και στον πρωταγωνιστικό ρόλο που θα διαδραματίσει το ΕΚΠΑ στη νέα περίοδο του CIVIS (2022-2026). Το ΕΚΠΑ στη δεύτερη φάση του CIVIS με απόφαση του Ανώτατου Διοικητικού Οργάνου-Συμβουλίου των Πρυτάνεων (BoR), ανέλαβε τη διεύθυνση του Πακέτου Εργασίας- WP9 με θέμα «Civis Educational Οffer: Bachelor and Master Level».  Επιπλέον, θα συνδιευθύνει το Πακέτο Εργασίας- WP13 που αφορά στο «Impact and Dissemination» μαζί με το Πανεπιστήμιο των Βρυξελλών και το Πανεπιστήμιο του Βουκουρεστίου. Tο ΕΚΠΑ θα συμμετέχει, επίσης, σε όλες τις ομάδες εργασίας και τις δράσεις των WPs που βρίσκονται υπό τη διεύθυνση των άλλων Πανεπιστημίων.

Αναλυτικά όλες τις παρουσιάσεις των ομάδων εργασίας του CIVIS:

Η δράση του ΕΚΠΑ στο Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο του CIVIS Καθ. Δημήτριος Καραδήμας
Οργάνωση και υποστήριξη της ανάπτυξης του CIVIS στο ΕΚΠΑ Ηλίας Αντωνίου
Open Science Task Force Χρήστος Παπαθεοδώρου
Local Engagement and Territorial Impact TF: CIVIC ENGAGEMEMENT Αναπλ. Καθηγήτρια Φιλία Ίσαρη
CIVIS local engagement and territorial impact Open Labs Μάρλεν Μούλιου – Μαρία Ιακώβου
Δίκτυο Πανεπιστημιακών Μουσείων στο CIVIS Δρ. Ευάγγελος Παπούλιας
Society, Culture and Heritage Θεοδώρα Αντωνοπούλου