CIVIS

ΦΟΙΤΗΤΕΣ ΚΑΙ ΠΑΝΔΗΜΙΑ, ΕΡΩΤΗΜΑΤΟΛΟΓΙΟ EBELONG

Φοιτητές και Πανδημία, ερωτηματολόγιο EBELONG

Ελπίζοντας ότι θα επανέλθουμε σύντομα στη δια ζώσης επαναλειτουργία όλων των ακαδημαϊκών δραστηριοτήτων του ΕΚΠΑ με ασφάλεια, παρακαλείστε να συμπληρώσετε το παρόν ερωτηματολόγιο https://forms.gle/RVUpZp5ofa7GgrubA που έχει στόχο να αποτυπώσει τις αντιλήψεις και τις εμπειρίες σας για την εξ αποστάσεως εκπαιδευτική διαδικασία στην οποία συμμετείχατε κατά τη διάρκεια της πανδημίας COVID-19.

Το ερωτηματολόγιο αποτελεί παραδοτέο του ευρωπαϊκού ερευνητικού προγράμματος στο οποίο συμμετέχει στο ΕΚΠΑ με τίτλο E-Belong project: Sense of Belonging in Online Learning Environments που εγκρίθηκε τον Φεβρουάριο του 2021. Το πρόγραμμα, που αποτελεί εκπαιδευτική πρωτοβουλία και συνέργεια του WP 7 του CIVIS, εντάσσεται στη δράση Erasmus + Programme, Strategic Partnerships for Digital Education Readiness projects.

Το E-Belong project στοχεύει : α) να εντοπίσει τις καλύτερες πρακτικές που θα βελτιώσουν τη διεξαγωγή της διδασκαλίας και της μάθησης με τη χρήση ψηφιακών εργαλείων, έτσι ώστε να δημιουργηθούν οι κατάλληλες προϋποθέσεις για την αποτελεσματική κοινωνική και συναισθηματική εμπλοκή των φοιτητών στη διαδικτυακή μάθηση, β) να παρέχει ένα βελτιωμένο πλαίσιο παροχής υπηρεσιών μαθησιακής υποστήριξης με ιδιαίτερη εστίαση στην υποστήριξη των φοιτητών/-τριών με ειδικές ανάγκες και ιδιαιτερότητες και γ) να προτείνει τις κατάλληλες μεθόδους προκειμένου να επιτευχθεί η συναισθηματική εμπλοκή των διδασκόντων/διδασκουσών και φοιτητών/-τριών στο πλαίσιο των εξ αποστάσεως κοινοτήτων μάθησης.

Η ομάδα CIVIS του ΕΚΠΑ