EΚΔΗΛΩΣΕΙΣ

Η ΓΛΩΣΣΙΚΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΑΠΟ ΤΙΣ ΔΕΚΑ ΘΕΣΕΙΣ ΕΩΣ ΣΗΜΕΡΑ

Παρασκευή 23 Μαρτίου 2018 ΑΜΦΙΘΕΑΤΡΟ «Ι. ΔΡΑΚΟΠΟΥΛΟΣ», ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ 30

Το Εργαστήριο Γλώσσας, Μετάφρασης και Μελέτης των σχέσεων μεταξύ Ελληνικής και Ιταλικής Γλώσσας του Τμήματος Ιταλικής Γλώσσας και Φιλολογίας σας καλεί στη διάλεξη της κ. Cristina Lavinio, Καθηγήτριας Εφαρμοσμένης Γλωσσολογίας στο Πανεπιστήμιο του Cagliari και τ. προέδρου της Εθνικής Εταιρείας Ιταλών Γλωσσολόγων.

Η διάλεξη θα έχει τίτλο «Η γλωσσική εκπαίδευση από τις Δεκα Θέσεις έως σήμερα» και θα πραγματοποιηθεί την Παρασκευή 23 Μαρτίου 2018 στο Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών (Αμφιθέατρο «Ι. Δρακόπουλος», Πανεπιστημίου 30).

Η εκδήλωση είναι αφιερωμένη στη μνήμη του γλωσσολόγου και τ. υπουργού Παιδείας της Ιταλίας Tullio De Mauro (1932-2017) και στο έργο του Dieci Tesi per l’Educazione Linguistica Democratica, που κυκλοφορεί στην Ελλάδα από τις εκδόσεις Πατάκη (επιμ. D. Minniti-Γκώνια).

Χαιρετισμό θα απευθύνουν οι: Emilio Luzi, Διευθυντής Ιταλικής Σχολής Αθηνών και Αλέξανδρος Γούλας, αντιπρόεδρος ΟΙΕΛΕ.

Η παρουσία σας θα μας τιμήσει ιδιαίτερα.

Aφίσα