ΗΜΕΡΙΔΕΣ - ΣΕΜΙΝΑΡΙΑ

ΚΥΚΛΟΣ ΗΜΕΡΙΔΩΝ ΕΚΠΑ: ΤΑ ΔΙΑΚΟΣΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ (ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΣ 2021- ΜΑΙΟΣ 2022)

Κύκλος ημερίδων ΕΚΠΑ: Τα διακόσια χρόνια του ελληνικού κράτους (Δεκέμβριος 2021- Μάιος 2022)

Απολογισμός

Με δυο πάνελ αφιερωμένα στην «Εκπαίδευση και την εκπαιδευτική πολιτική», ολοκληρώθηκε στις 26 Μαῒου 2022 ο κύκλος των εννέα ημερίδων που διοργάνωσε το Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών, με θέμα:

Τα διακόσια χρόνια του ελληνικού κράτους

Ο κύκλος εντάσσονταν στις κεντρικές εκδηλώσεις του Πανεπιστημίου για  την περσινή επέτειο  και πραγματοποιήθηκε φέτος, με ένα χρόνο καθυστέρηση, λόγω της πανδημίας. Με αφετηρία τη σκέψη ότι, σε αντίθεση με άλλα κράτη-έθνη που δημιουργήθηκαν στην Ευρώπη τον 19ο αιώνα, η Ελλάδα ιδρύθηκε κυριολεκτικά εκ του μηδενός, με το κράτος να προηγείται χρονολογικά του σχηματισμού κοινωνίας, στις ημερίδες αυτές επιδιώχθηκε να αναδειχθούν, πέρα από τα επιτεύγματα συγκεκριμένων προσωπικοτήτων, η θεσμική διάσταση της δράσης του κράτους, σε συγκεκριμένα κάθε φορά πεδία. Και τούτο, με σκοπό να αποτιμηθούν οι επιδόσεις του  αυτοτελώς αλλά και συγκριτικά με άλλα κράτη ανάλογου επιπέδου ανάπτυξης και για να συναχθούν, με επιστημονικά κριτήρια, σταθερότερα συμπεράσματα, που να συμβάλλουν στην κεντρική επιδίωξη κάθε μεγάλης επετείου: την εθνική αυτογνωσία.

Στις εννέα ημερίδες που πραγματοποιήθηκαν, τον γενικό συντονισμό είχαν ο ομότιμος καθηγητής Ν. Κ. Αλιβιζάτος, ο καθηγητής Ευάνθης Χατζηβασιλείου και ο αναπλ. καθηγητής Βαγγέλης Καραμανωλάκης.  Συμμετείχαν συνολικά 112 ομιλητές, συζητητές  και συντονιστές επί μέρους ενοτήτων, προπάντων πανεπιστημιακοί από το ΕΚΠΑ, το ΑΠΘ και άλλα ΑΕΙ της χώρας, πρώην πολιτικοί και δικαστικοί, καθώς και ανώτατοι κρατικοί λειτουργοί. Χαρακτηριστική ήταν η συζήτηση με την οποία κορυφώθηκε η ημερίδα για τον ελληνικό κοινοβουλευτισμό, στην οποία μίλησαν για τις προοπτικές της αντιπροσωπευτικής δημοκρατίας στην Ελλάδα και τον κόσμο οι κκ. Κων. Τασούλας και Νίκος Βούτσης, δηλαδή ο σημερινός και ο αμέσως προηγούμενος Πρόεδρος της Βουλής. Χορηγός του κύκλου ήταν η Τράπεζα Πειραιώς, σε συνεργασία με την οποία το ΕΚΠΑ έχει προγραμματίσει την έκδοση των εισηγήσεων σε ομοιόμορφα τομίδια, τα οποία σχεδιάζεται να κυκλοφορήσουν όλα μαζί σε κασετίνα.

Οι εννέα ημερίδες, που διεξήχθησαν όλες στο αμφιθέατρο Αργυριάδη του κεντρικού κτιρίου του Πανεπιστημίου και  μεταδίδονταν και ψηφιακά, ήταν οι ακόλουθες:

Πέμπτη, 16 Δεκεμβρίου 2021
Διπλωματική υπηρεσία και εξωτερική πολιτική
Συντονισμός: Ευάνθης Χατζηβασιλείου
Συμμετείχαν: Μαριάννα Χριστοπούλου, Σπ. Πλουμίδης, Αντ. Κλάψης, Μαν. Κούμας, Σωτ. Ριζάς, Λ. Τσούκαλης;, Κ. Υφαντής, Γ. Κακλίκης, Μάνια Τελαλιάν.

Πέμπτη, 10 Φεβρουαρίου 2022
Πολιτισμός και πολιτιστική πολιτική
Συντονισμός: Α. Καρακατσούλη
Συμμετείχαν: Χρ. Ντουνιά, Χριστόφ. Χαραλαμπάκης, Πλ. Πετρίδης, Μάρλεν Μούλιου, Πλ. Μαυρομούστακος, Νικ. Μαλιάρας.

Πέμπτη, 24 Φεβρουαρίου 2022
Κοινωνικές ασφαλίσεις
Συντονισμός: Ιω. Υφαντόπουλος
Συμμετείχαν: Ν. Ζέρβας, Δ. Μπαλούρδος, Κων. Φωτάκης, Χαρ. Χρυσανθάκης, Μιλτ. Νεκτάριος, Τάσος Γιαννίτσης, Αλέκος Παπαδόπουλος.

Πέμπτη, 3 Μαρτίου 2022
Οι περιπέτειες του ελληνικού κοινοβουλευτισμού
Συντονισμός: Ν.Κ. Αλιβιζάτος
Συμμετείχαν: Λ. Τρίχα, Σπ. Βλαχόπουλος, Ν. Παπασπύρου, Γιάννης Μπαλαμπανίδης, Αμ. Κωτσάκη, Φ. Βασιλόγιαννης, Μιχ. Τσαπόγας, Γιάννης Τασόπουλος, Ηλίας Νικολακόπουλος, Κων. Τασούλας, Ν. Βούτσης.

Πέμπτη, 10 Μαρτίου 2022
Διακόσια χρόνια δυτικής στροφής: υγεία, κοινωνία και κράτος
Συντονισμός: Κατ. Γαρδίκα
Λ. Βλαδίμηρος, Θαν. Μπαρλαγιάννης, Γ. Αντωνακόπουλος, Κ. Τσιάμης, Μ. Μάνδυλα-Κουτσουνή, Χρ. Λούκος, Βας. Θεοδώρου, Τάσος Φιλαλήθης,, Έφη Πουλάκου-Ρεμπελάκου, Ευγ. Μπουρνόβα.

Πέμπτη, 31 Μαρτίου 2022
Δημόσια διοίκηση: Δομές και άνθρωποι
Συντονισμός: Αντ. Μακρυδημήτρης
Συμμετείχαν: Κ. Σπανού, Νεκτ. Αλεξόπουλος, Μηνάς Σαματάς, Θ. Τσέκος, Ήβη Μαυρομούστακου, Μ.-Η. Πραβίτα, Γ. Οικονόμου, Χαρ. Χρυσανθάκης, Δ. Μοσχόπουλος, Ν. Ζέρβας, Δ. Στράνης, Κ. Μπακογιάννης, Ν.-Κ. Χλέπας, Δ. Σωτηρόπουλος

Τρίτη, 5 Απριλίου 2022
Οργάνωση και λειτουργία της δικαιοσύνης
Συντονισμός: Μιχ. Πικραμένος (με τη συνδρομή και της Νομικής Σχολής ΕΚΠΑ)
Συμμετείχαν: Ασπ. Μαγιάκου, Ακρ. Καϊδατζής, Χριστόφ. Αργυρόπουλος, Αντ. Καραμπατζός, Σπ. Βλαχόπουλος, Βασιλ. Ανδρουλάκης, Ευτ. Κουράκου, Ευ. Κουλουμπίνη, Ιω. Συμεωνίδης, Λ.-Α. Σισιλιάνος, Δημ. Αντωνίου, Έφη Αβδελά, Γ. Δελλής, Μ. Χαζίρογλου, Κ. Μενουδάκος, Χρστόφ. Κοσμίδης. Στην συζήτηση παρενέβη και η Πρόεδρος του Αρείου Πάγου Μ. Γεωργίου.

Πέμπτη, 14 Απριλίου 2022
Ένοπλες δυνάμεις και εσωτερική ασφάλειας (1830-2022)
Συντονισμός: Ευάνθης Χατζηβασιλείου
Συμμετείχαν: Δ. Μαλέσης, Β. Γούναρης, Ν. Αναστασόπουλος, Ζ. Φωτάκης, Ελ. Δημητρίου, Δ. Χουρχούλης, Λ. Κουρκουβέλας;, Π. Αποστολίδης, Θ. Ντόκος

Πέμπτη, 12 Μαῒου 2022
Ελληνική οικονομία: παρελθόν, παρόν και μέλλον
Συντονισμός: Μιχ. Ψαλιδόπουλος
Συμμετείχαν: Τ. Γιαννίτσης, Τζ. Χαρλαύτη, Γερ. Ζαχαράτος, Βάλια Αρβανίτου, Γ. Παγουλάτος, Βασίλ. Ράπανος, Ξεν. Γιαταγάνας, Αχ. Μητσός

Πέμπτη, 26 Μαῒου 2022
Εκπαίδευση και εκπαιδευτική πολιτική
Συντονισμός: Βαγγέλης Καραμανωλάκης, Χάρης Μπαμπούνης
Συμμετείχαν: Σήφης Μπουζάκης, Δημ. Χαραλάμπους, Κατ. Δαλακούρα, Χάρης Αθανασιάδης, Θάλεια Δραγώνα, Θωμάς Μπαμπάλης, Γιούλη Παπαδιαμαντάκη.