ΓΕΝΙΚΕΣ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ

ΜΝΗΜΗ ΟΜΟΤΙΜΟΥ ΚΑΘΗΓΗΤΗ ΒΑΣΙΛΕΙΟΥ ΔΟΥΓΑΛΗ

Μνήμη Ομότιμου Καθηγητή Βασίλειου Δουγαλή

Οι Πρυτανικές Αρχές με βαθύτατη θλίψη ανακοινώνουν την εκδημία του Ομότιμου Καθηγητή του Τμήματος Μαθηματικών του ΕΚΠΑ, Βασίλειου Δουγαλή, διακεκριμένου επιστήμονα στην ευρύτερη περιοχή των Εφαρμοσμένων Μαθηματικών.

Ο Βασίλειος Δουγαλής (1949-2022) σπούδασε στα Πανεπιστήμια Princeton (Β.S.E. 1971) και Harvard (S.M. 1973, Ph.D. 1976). Δίδαξε Μαθηματικά ως καθηγητής στο University of Tennessee, το Πανεπιστήμιο Κρήτης, το Ε.Μ.Π. και το Πανεπιστήμιο Αθηνών. Ήταν Ομότιμος Καθηγητής του ΕΚΠΑ από το 2016. Στο ΙΤΕ υπηρέτησε ως Αναπληρωτής Διευθυντής του ΙΥΜ (1985-2004) και ως Διευθυντής του ΙΥΜ (2004-2016). Επίσης, ως Αντιπρόεδρος του ΔΣ και Αναπληρωτής Διευθυντής της ΚΔ (2009-2010 και 2011-2016), και ως Πρόεδρος του ΔΣ και Διευθυντής της ΚΔ (2010-2011).

Υπήρξε διακεκριμένο στέλεχος στα Τμήματα Μαθηματικών του Πανεπιστημίου Κρήτης, του ΕΜΠ και του Πανεπιστημίου Αθηνών. Με συστηματικό τρόπο στήριξε την έρευνα στα Μαθηματικά στο ΙΤΕ και στη Χώρα, γενικότερα, δίνοντας έμφαση στις διασύνδεσή τους με τις άλλες επιστήμες. Συμμετείχε ως επιστημονικός υπεύθυνος ή συντονιστής σε εθνικά και διεθνή ερευνητικά προγράμματα και υπήρξε συγγραφέας πολυάριθμων ερευνητικών δημοσιεύσεων και ακαδημαϊκών συγγραμμάτων, που αποτελούν αναφορά για την ελληνική βιβλιογραφία στον χώρο των εφαρμοσμένων μαθηματικών. Υπήρξε μέλος της Γενικής Συνέλευσης του Ελληνικού Ιδρύματος Έρευνας και Καινοτομίας (2017-2022). Το 2000 τιμήθηκε με το Βραβείο Εξαίρετης Πανεπιστημιακής Διδασκαλίας εις μνήμην Β. Ξανθόπουλου και Στ. Πνευματικού.

Οι Πρυτανικές Αρχές εκφράζουν ειλικρινή συλλυπητήρια για την απώλεια του Ομότιμου Καθηγητή Β. Δουγαλή. Το έργο του θα αποτελεί πάντα φωτεινό παράδειγμα.